Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juli 2017
RING, 18K vitguld, 43 rubiner ca 1,20 ctv, några lite slitna fasettkanter, stl 17,25+ mm, vikt 7,9 g.
RING, 18K guld, blå safirer ca 3,00 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 17,75 mm, vikt 8,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, blå safirer ca 6,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, vikt 16,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, akvamarin ca 9,67 ct, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, granat ca 2,79 ct, 3 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW(G)/VS, längd 45 cm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 citriner ca 15,94 ctv, 16 briljanter ca 0,34 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, huggies, vikt 7,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, akvamarin, ametist, citrin, limekvarts, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, längd 20 cm, vikt 20,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, citriner ca 8,60 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, TW(G)/SI, stängbara krokar, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 3,94 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stängbara krokar, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 8 rubiner ca 0,90 ctv, 66 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, vikt 3,1 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, blå safir ca 0,25 ct, 8 briljanter ca0,35 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 43 cm, vikt 3,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, peridot ca 2,91 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 44 cm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,00 ctv, briljanter ca 0,30 ctv, huggies, vikt 2,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 41 cm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter c 0,20 ctv, ca TW-W/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS- SI, vikt 1,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 82 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 4,7 g, huggies.
RING, 18K vitguld, 1 ovalslipad akvamarin ca 19,20 ct, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1927, stl 16,5 mm, vikt 9,1 g, repor och små nagg.