Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juli 2017
RING, 18K guld, cabochonslipad rubin ca 6,50 ct, inneslutningar når ytan, 58 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,0 g.
SMYCKESET, 2 delar, hänge/kedja i 14K guld, rosenslipade diamanter, antik, Österrike-Ungern (1866-1922), höjd 5 cm, vikt 21,7 g, längd 43 cm, örhängen i 14K guld, rosenslipade diamanter, vikt 3 g, krokar med stopp, originaletui.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW(G)/VS, Stigbert, stl 17,75 mm, vikt 5,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,20 ctv, ca TCa(K)/mindre skada på rondist, i övrigt väldigt små inneslutningar, Stockholm 1936, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, nagg på stjärnfasett.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/P1, 48 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g.
STRÖMDAHL, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 2003, stl 15,5 mm, vikt 10,9 g, gravyr.
ARMBAND, 18K, guld, Korridormatta, år 1967 längd 18,5 cm, vikt 34,7 g
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, 18K, guld, pansarkedja, ihålig, längd 45 cm, vikt 33,8 g
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, 18K, guld, Italien ca 1965. längd 19 cm vikt 54,0 g
Visa varaSilver Kanna
GUSTAF HAGSTRÖM, mjölkkanna, silver, invändigt förgylld, hänkel, Empir, Stockholm 1807, höjd 19 cm, vikt 223,0 g, mindre bucklor.
PETER OHLIJN, bägare, silver, delvis förgylld, Karlskrona1778, höjd 18,5 cm, diameter 14 cm, vikt 305,7 g, mindre bucklor.
COLLIER, 18K guld, 3 till 5-radig, skador på emalj och kedja, förlängning ej guld, längd 36 cm, vikt 27,6 g, Carl Mårten Arell, Stockholm, ca 1799-1815.