Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2017
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor 9,5 mm, olika färgtoner, 2 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, krokar med stopp, höjd 1,7 cm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, W/SI, 12 briljanter ca 0,12 ctv, stl 15,5 mm, vikt 3,5 g, gravyr.
RING, 18K guld, 10 carréslipade rubiner, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 1,8 g, en rubin skadad.
Ädelstenar Safirer
GRÖNGUL SAFIR, 1,38 ct, trappslipad, gröngul färg med stänk av blått, "Parti color", obehandlad australisk.
Ädelstenar Opaler
VIT OPAL, 11,93 ct, grönt mot en vit bakgrund, 21,6 x 17,3 x 5,0 mm, oval, Australien.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 0,32 ct, färgspel mot en mörk bakgrund, 6,0 x 5,4 x 1,8 mm, från Australien.
RING, sterlingsilver, peridot, ametist, citrin, rutilkvarts, reglerbar storlek, vikt 14,8 g.
BROSCH, 18K guld/silver, 1 safir ca 1,40 ct, rosenslipade diamanter, bredd ca 5,5 cm, vikt 8,2 g, några skador på rosen stenar, två skador på brosch ovansida, slitage på fattningar..
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 9x7,7 mm, buttonformade, 2 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld med briljant ca 0,33 ct, TW(G)/P1, storlek 16,5 mm, vikt 1,4 g.
COCKTAILGLAS, 11 st, silver, design Malmstedt Folke, invändigt förgyllda, Landskrona 1927-1928, vikt ca 563 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5 mm, lås i 18K guld/ vitguld, mabépärla, 12 vita safirer, låset stämplat Engelbert 1962, längd 40,5 cm.
CARMOSÉRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,5 + mm, vikt 2,5 g.