Avslutad | Moderna – Lördag 10 juni 2017
RING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca TW-W/VS- SI, stl 15,5 mm, vikt 9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan,16 prinsesslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 2 cm, vikt 2,8 g, stift.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 prinsesslipade diamanter ca 2,57 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
TENNISARMBAND, 2-radigt, 18K vitguld, 168 briljanter ca 3,37 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 10,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 10,4 g.
OLE LYNGGAARD, kedja, 3-radig, oxiderat silver, 14K guld, dobbar, längd 70 cm, vikt 26 g, ostämplad.
ENGELBERT, örhängen, Serpentin, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv TW-W/VS, stift, vikt 5 g, saknar snurrebussar.
CHOPARD, hänge/kedja, Happy Diamond Icons Pendant, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,03 ct, signerad, nummer 792897/3288925, vikt 8,5 g, längd 42,5 cm, originaletui samt ytterkartong, äkthetsbevis från Chopard medföljer.
ENSTENSRING, 9K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/SI2, stark fluorescens, stl 16 mm, vikt 1,9 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 14 prinsesslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 10,6-10,8 mm, 24 briljanter ca 0,36 ctv, ca W-TCr/SI, stift, vikt 6,4 g.
RING, 18K vitguld, modifierat briljantslipade diamanter samt briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 13,5 g.
RING, 18K guld, abstrakt form, Eknäs Konsthantverk, Björnlunda, stl 15,5 mm, vikt 9,7 g.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,22 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Guldbolaget i Bergkvara, stl 16,25 mm, vikt 7,4 g
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g.