Avslutad | Moderna – Lördag 10 juni 2017
LAPPONIA, ring, Oriental ring, 18K guld/vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 10,3, påse.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/vitguld, vita spineller, Alton Falköping 1968, längd 2,2 cm, 7,9 g.
LAPPONIA, örhängen, Mini Punk, sterlingsilver, Björn Weckström 2,3 x 1,9 cm, stift, vikt 8,5 g, påse.
GEORG JENSEN, ring, Magic, 18K vitguld, svart gummi, Rigitze Overgaard, stl 18,25 mm, vikt 9,9 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Bubbles, 18K guld, peridot, akvamarin, topas, citrin, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Blomster, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,02 ctv, fasettslipad grön kvarts, dropparna är avtagbara, Charloette Lynggaard, stift, höjd 2,5 cm, vikt 6,2 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Bubbles, 18K guld, blå topas, 6 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, krokar, höjd 2,2 cm, vikt 3,8 g.
OLE LYNGGAARD, kedja, 18K guld, öppna och massiva hjärta, 3 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, längd 42 cm, 4,9 g.
BVLGARI, ring, B-zero1, 18K roséguld, svart keramik, 3 band, stl 17,5 mm (55), vikt 11,0 g, originaletui, ytterkartong.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,54 ct, River(E)/VVS 2, GIA report 1109458133, stl 15,75 mm, vikt 4,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,5 g.
ENSTENSRING, platina, 950, modifierad kuddslipad diamant 1,01 ct, TW/G)/VS 2, GIA certifikat 6195900352, Magnells Juveler, Stockholm 2015, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g.
TIFFANY & CO., dosa, sterlingsilver, oval med vävd dekoration, Italien, längd 17,1 cm, vikt 402,6 g, gravyr daterad 1967, lock stängs ej helt.
ENSTENSRING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,36 ct, ca TW(G)/P, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
EFVA ATTLING, collier, Astra Stars & Necklace, 18K vitguld, 38 briljanter 0,38 ctv, TW/SI, längd 42,5 cm, vikt 13,2 g.