Avslutad | Klassiska – Lördag 20 maj 2017
ARMRING, B-jade, 14K vitguld, öppnas med låsskruv, tjocklek 7,4 mm, inre omkrets 16 cm, vikt 25,7 g.
RING, 18K vitguld, rubin ca 1,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 1,65 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, blå safir ca 1,00 ct, 20 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,68 ctv, 20 briljanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 1,8 g.
ARMRING, 14K vitguld, 121 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/P, öppningsbart, inre omkrets 16,5 cm, stämplat QGC, vikt 12,3 g.
BROSCH, 14K guld, ovalslipad röd korall 15 x 11 mm, Holland ca 40-talet. 3,5 x 2,9 cm, vikt 4,9 g.
COLLIER, orange-röda koraller, längd 90 cm, 14K guldlås (behöver justeras), enl uppgift från ca 1850, vikt 88,4 g.
RING, platina, 24 gammal- och baguettslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W.TCape/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 8,9 g, en diamant saknas, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,28 ct, ca W(H)/SI, 36 briljanter ca 0,22 ctv, stl 17,5 mm, vikt 1,8 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade smaragder ca 1,0 ctv, 72 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-Cr/ SI, stift/clips, höjd 1,3 cm, vikt 6,3 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,08 ctv, 24 briljanter ca 0,32 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 2,5 g.
RING, platina, trappslipad topas, ca 12,2 ct, 6 briljantslipade diamanter 0,09 ctv, stl 17,50 mm, vikt 11 g, topas något lös i sin fattning. litet nagg på rondisten.
ARMBAND, förgyllt silver, geometrisk form, längd 18 cm, franska stämplar, vikt 29,1 g, skadade och slitna länkar.
RING, 18K guld, 4 rubiner och 3 blå safirer, nagg och slitna fasettkanter, 5 diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr-CR/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 2,60 - 6,80 mm, lås 18K guld, blå safir, inneslutning når ytan, 2 gammalslipade diamanter ca 0,06 ctv, skador, längd 51 cm.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,14 ct, ca Cr(I)/SI, 56 briljanter ca 0,28 ctv, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W-TCr(H-I)/VS-SI, Nederländska kontrollstämplar, stl 18,00+mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca W(H)/VS-SI, Carlman, Stockholm 1974, stl 18,00 mm, vikt 3,7 g.