Avslutad | Klassiska – Lördag 20 maj 2017
RING, platina, briljantslipad diamant 0,70 ct, W(H)/SI 2, IGI diamond report 162595205, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g, etui.
ENSTENSRING, 18Kvitguld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca TCa(L)/VVS, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,05 ct, ca TCa(K)/P2, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,50 ct, 80 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- samt mediumslipad diamantca 0,35 ctv, ca W(H)/VS, stift, vikt 1,4 g.
Konst Skulpturer
SKULPTUR, bergkristall, snidad kvinnlig Buddha Tara som associeras med medkänsla, läkande och fridfullhet, höjd ca 12 cm, vikt 186,5 g, träställning, etui, naturliga inneslutningar och sprickor som når ytan (i skulpturens bas).
COLLIER, smaragder, odlade sötvattenspärlor, snidad smaragd med guldinlägg och folierade vita safirer, lås i gulmetall, längd 42 cm.
GUNNAR FAHLSTRÖM, armband, 18K guld, ametist ca 20 ct, 4 odlade pärlor ca 3,25 mm, Stockholm 1955, längd 18 cm, vikt 52,3 g. originaletui
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5 g, Älvans Guldateljé Stockholm 2001.
SMYCKESET 4 DELAR, 18K vitguld, briljant-, baguette-, och trapetsslipade diamanter ca 19,90 ctv (collier ca 9,70 ctv, armband ca 3,40 ctv, örh ca 4,60 ctv, ring ca 2,20 ctv) ca W-Cr/VS-SI, enstaka P, vikt totalt 198,3 g (collier 112,7 g, armb 49,8 g, örh 19,3 g, ring 16,3 g), träetui (spricka).
RING, 18K guld/vitguld, 5 briljanter ca 1,00 ctv ca W-TCr/SI-P, stl 17,25+ mm, vikt 6,4 g, stämplad SCH och kattfot.
HÄNGE/STJÄRNA, 18K vitguld, 48 briljanter ca 0,53 ctv, ca TW-W/VS-SI, 2,6 x 2,6 cm, vikt 5,4 g, stämplad OZ och GL.
RIVIERECOLLIER, 18K guld, 89 briljanter ca 4,64 ctv, ca TW(G)/VVS, Hartmanns, längd 50 cm, vikt 20,1 g, etui och smyckescertifikat från Hartmanns.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 7,4 g.