Avslutad | Moderna – Lördag 6 maj 2017
CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, stl 18 mm, vikt 11,3 g, visst slitage.
Visa varaSmycken Ring
2 ST RINGAR, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct TCr(I)/VS 2, 145 briljanter ca 0,80 ctv, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g, storleksminskade via skeninlägg.
PER BORUP, lås, 18K guld, fjäril, höjd 1,7 cm, vikt 8,1 g, stencollier, längd 42 cm, inklusive lås.
GEORG JENSEN, collier, Infinity nr 452, sterlingsilver, Regitze Overgaard, längd 44 cm, vikt 65 g.
HAND, armband, Promise armband Mega, sterlingsilver, berlock i 18K, längd 21 cm, vikt 48,6 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Zephyr nr 1500, 18K guld, Regitze Overgaard, stift, höjd 3,9 cm, vikt 6,2 g.
GEORG JENSEN, hänge, Magic, 18K guld, sötvattens pärla, 4 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, Regitxe Overgaard, vikt 2,6 g, ej stämplad.
YSL, ring, 18K guld/vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv ca TW/VVS, stl 16,75 mm, vikt 8,3 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, ca W(H)/SI1, GIA certifikat 1243193231, laserinskription på rondisten, stl 17 mm, vikt 3,9 g, etui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
OLE LYNGGAARD, lås, 14K guld, löv, briljantslipad diamant 0,05 ct, TW/VS, höjd 2,6 cm, vikt 10,1 g, bruna färgade sötvattenspärlor, barocka, ca 12 mm, längd 43 cm, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,56 ct, E(River)/VS1, HRD Diamond Identification Report F1P51317, stl 16 mm, engelska stämplar, vikt 4,7 g, gravyr.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad pärla, orange spinell, längd 40 cm, vikt 9,7 g.
PANDORA ARMBAND i silver med 9 berlocker, bl.a. 2 Cosmic Stars och 2 White Primrose Meadow, Cubic Zirkonia och blå stenar, längd 19 cm, vikt 38,9 g.
RING, 18K guld, bergkristall ca 10,0 ct, Sten Peterson, Helsingborg 1956, stl 21,5 mm, vikt 9 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI1, 10 brilj ca 0,22 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g,