Avslutad | Moderna – Lördag 6 maj 2017
RING, 18K vitguld, briljant 0,70 ct, TW(F)/VS1, HRD Diamond Report, 31 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-Tcr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,44 ctv, ca W(H)/SI, 72 svarta briljanter ca 2,60 ctv, huggies, vikt 16,5 g.
LAPPONIA, örhängen, Ambient, sterlingsilver, Zoltan Popovits, sift, 3,1 x 2,3 cm, vikt 11,4 g, påse.
THERESIA HVORSLEV, collier, sterlingsilver, Mema, Lidköping 1972, längd 39,5 cm, vikt 45,2 g.
LAPPONIA, ring, Darinas Tear, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström, Finland, 1974, stl ca 17,00 mm, vikt 14,0 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, Atelier Borgila Stockholm 1966, vikt 17 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca W-TCa/VS-P, längd 18 cm, vikt 2,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, fjäril, briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca TW/VS, venezialänk, längd 42 cm, vikt totalt 2,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla ca 11,80 mm, 34 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, kedjans längd 42 cm, vikt totalt 6,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 runda fasetterade blå, oranga och gula safirer, längd 5 cm, vikt 2,9 g.
HÄNGE/COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, vajer med arbetad yta, längd 40 cm, vikt totalt 4,1 g.
SMYCKESET, collier, armband och örhängen, sterlingsilver färgstenar, Hugo Grün & Co, Köpenhamn ca 1950-tal, längs 39 samt 19,5 cm, skruvmekanism, vikt 77 g.
BJÖRN WECKSTRÖM, brosch, 18K guld, grå odlad pärla, Finland, 3,8 x 2,5 cm, vikt 9,5 g.
B. WECKTRSÖM, manschettknappar, 18K guld, Finland, 1,8 x 1,5 cm, vikt 17,5 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, bergkristall, Schultz Lindahl , Uppsala 1983, längd 42 cm, 44,5 g.