221 - 240 av 311
1...111213...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 8 juli 2017

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K vitguld, prinsess- samt baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 8 000 kr

MATSILVER, 93 delar: Gammal dansk, 12 bordsgafflar-, knivar (blad i rostfritt stål) och -skedar, 12 dessertgafflar och knivar (blad i rostfritt stål) och 13 dessertskedar, 14 teskedar, 1 marmeladssked, 4 smörknivar (blad i rostfritt stål), 1 kakspade (blad i rostfritt stål), Cohr, svenska kontrollstämplar, vikt totalt ca 3418 g.

10 800 kr

Utrop: 11 400 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 1,70 ct, 3 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, längd 42 cm, vikt 2,3 g.

Utrop: 4 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, ovalslipad peridot 1,54 ct, briljantslipad diamant 0,04 ct, längd 44 cm, vikt 2,2 g.

Utrop: 2 800 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin 5,26 ct, briljantslipade diamant 0,06 ct, längd 42 cm, vikt 3,6 g.

Utrop: 4 600 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, fasetterad limekvarts 7,68 ct, 7 briljantslipade diamanter 0,13 ctv, längd 45 cm, vikt 5,9 g.

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld 2 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS2-SI1 stift, vikt 2,4 g.

23 000 kr

Utrop: 26 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, rodolitgranat 5,20 ct, briljantslipade diamanter 0,11 ctv, ca W/SI, längd 45 cm, vikt 3,5 g.

Utrop: 4 500 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, ovalslipad ametist 2,0 ct, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca W/SI-P, längd 42 cm, 3,2 g.

Utrop: 5 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 106 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-CR/SI-P, stift, vikt 13,1 g en diamant är skadad.

Utrop: 13 800 kr

BROSCH, 18K vitguld, 13 briljant- och 11 åttkantslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca W-TCr/P, höjd 3,2 cm, vikt 6,6 g.

Utrop: 18 000 kr

ARMBAND, 18K guld, X-länk, äkta färgstenar, längd 20 cm, vikt 17,2 g.

5 300 kr

Utrop: 6 000 kr

COLLIER, 18K guld, korallkulor 5 mm, Italien, längd 81 cm, vikt 10,9 g.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, briljanter och svarta diamanter, ca 1,80 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 8,8 g, en diamant är skadad.

Utrop: 12 600 kr

DOSA, silver, Carl Magnus Rydberg, år 1808, invändigt förgylld, 120,1 g

Utrop: 1 000 kr

SKÅL, silver, frankrike 1809-1819, blommdekor, hänklar i mytologiska figurer, franska stämplar, vikt 539,8 g

Utrop: 4 500 kr

KAROTT, silver, Paris 1800-tal, blommdekor, möjligen nypon på locket, handtag med mytologiska figurer, franska stämplar, vikt 361,4 g.

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad rosa safir ca 2,00 ct, 28 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 15,5 g, safiren har nagg och slitage på fasettkanter.

Utrop: 18 400 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 4,00 ct, 60 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 14,5 g, nagg på en diamant, nagg och slitage i tanzanitens krona.

Utrop: 27 600 kr

ÖRHÄNGEN, 14, guld, vikt 12,6 g odlade pärlor, 9,1 mm, 6 bril. ca 0.18 ctv, clips

Utrop: 5 200 kr