Avslutad | Klassiska – Lördag 8 juli 2017
DAVID ANDERSEN, bägare på fot, no 3836, sterlingsilver, klockformad med svart, silvrig och grön guilloche emalj, förgylld stjärnbård, dekorerad med dansande menader hållandes vinrankor, rund sockel med fyra avsmalnande fötter, Art Deco, Oslo circa 1920-tal, höjd 11,5 cm, diameter 12,0 cm, vikt 402,8 g, emaljskador, buckla på fot, invändig gravyr.
RING, 18K guld, 2 diamanter ca 0,24 ctv ca W/SI-P, vildmarkstil, stl 16,75 mm, vikt 13,3 g.
W.A. BOLIN, ring, 18K guld, 4 rubiner ca 0,60 ctv, 3 briljantslipad diamanter ca 0,33 ctv, TW(G)/VVS, Stockholm 1997, stl 16,25+ mm, vikt 3,0 g
CARMOSÉRING, 18K vitguld, tanzanit ca 2,20 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/ VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCA/VS-SI, längd ca 2,7 cm, vikt 8,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ctv, ca TCr/VS, längd 42 cm, vikt 2,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 95 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 19 cm, vikt 8,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 90 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 3,6 g, stift
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 2,3 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, 26 ovalslipade safirer ca 9,3 ctv, 52 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 18 cm, vikt 12,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner 4,38 ctv, 6 briljantslipade diamanter 0,26 ctv ca W/SI-P, krokar med stopp, höjd 2 cm, vikt 4,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 rubiner, 64 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 3,5 g, stift.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/ VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin 5,22 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca W/VS-SI, ca stl 16,75 mm, vikt 5 g, en diamant är skadad.
ARMBAND, 18K vitguld, 98 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 17,5 cm, vikt 5,7 g
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-LY/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 12,9 g, fyra diamanter är skadade.