Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 juni 2017
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,17 ct ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K guld, carréslipade blå safirer, 16 briljanter ca 0,07 ctv, stl 19 mm, vikt 6,1 g.
1 ÖRHÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla 6,65 mm, 9 åttkantslipade diamanter, längd 2,3 cm, stift, snurrebuss saknas, vikt1,6 g.
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad rosa turmalin, 11 rosenstenar, 1 rosensten saknas, höjd 2 cm, vikt 1,5 g.
Visa varaSmycken Ring
LORDRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,23 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 8,1 g.
NILS TRYBOM, bägare, silver, spår av förgyllning, Linköping 1759, höjd 9 cm, vikt 66,7 g, spricka på kropen, senare graverad dekor.
ENSTENSHÄNGE, platina, briljantslipad diamant 0,31 ct, CA(M)/IF, HRD Diamond Report 16007228006, vikt 1,3 g, stenkuvert medföljer.