Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 juni 2017
Silver Fat
FAT, 3 st, silver, på fötter, 1900 tal, 16x12 cm samt 21x15 cm, vikt 791,2 g, mindre bucklor.
GRÄDD/MJÖLKKANNA, silver, invändigt förgylld, antikiserande porträtt i relief, Empire, otydlig mästarstämpel, Stockholm 1813, höjd 12,0 cm, vikt 111,1 g, bucklor, lagningar.
PARFYMFLASKA, sterlingsilver, glasinlägg, vriden gondronnerad form, Thomas Hayes, Birmingham 1983, höjd 8,0 cm, totalvikt 82,5 g, skada glasstopp. mindre buckla på lock.
BÄGARE, silver, senare graverad bladdekor, delvis gondronnerad, otydlig mästarstämpel CHC?l, slagen fyra gånger, möjligen Danmark 1800-talets första kvartal, höjd 7,5 cm, vikt 65,4 g, bucklor, bristningar med lagningar.
GRÄDDKANNA, sterlingsilver, hjälmform med uppsvängt handtag, präglad dekor av blommor och löv, otydlig mästarstämpel, London 1784, höjd 13,7 cm, vikt 85,6 g, monogramgravyr, bucklor, lagningar, något sned.
RING i silver med 10 större och 118 mindre diamant "chips", ca 1,30 ctv, nagg & skador, svag förgyllning invändigt, stl 17 mm, vikt 10,8 g.
RING, 18K guld, smaragder, Hugo Gran, Stockholm 1953, stl 15,25 mm, vikt 6 g, skadade smaragder.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 2,4 g, behov av rodinering.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, 2 odlade sötvattenspärlor ca 11,7-11,8 mm, buttonformade, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade tahitipärlor ca 8,0 mm, stift, vikt 1,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.