221 - 240 av 521
1...111213...27 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 juni 2017

Klubbad för

Silver Fat

FAT, 3 st, silver, på fötter, 1900 tal, 16x12 cm samt 21x15 cm, vikt 791,2 g, mindre bucklor.

Utrop: 4 600 kr

GRÄDD/MJÖLKKANNA, silver, invändigt förgylld, antikiserande porträtt i relief, Empire, otydlig mästarstämpel, Stockholm 1813, höjd 12,0 cm, vikt 111,1 g, bucklor, lagningar.

Utrop: 600 kr

PARFYMFLASKA, sterlingsilver, glasinlägg, vriden gondronnerad form, Thomas Hayes, Birmingham 1983, höjd 8,0 cm, totalvikt 82,5 g, skada glasstopp. mindre buckla på lock.

550 kr

Utrop: 350 kr

BÄGARE, silver, senare graverad bladdekor, delvis gondronnerad, otydlig mästarstämpel CHC?l, slagen fyra gånger, möjligen Danmark 1800-talets första kvartal, höjd 7,5 cm, vikt 65,4 g, bucklor, bristningar med lagningar.

300 kr

Utrop: 350 kr

GRÄDDKANNA, sterlingsilver, hjälmform med uppsvängt handtag, präglad dekor av blommor och löv, otydlig mästarstämpel, London 1784, höjd 13,7 cm, vikt 85,6 g, monogramgravyr, bucklor, lagningar, något sned.

1 000 kr

Utrop: 600 kr

RING i silver med 10 större och 118 mindre diamant "chips", ca 1,30 ctv, nagg & skador, svag förgyllning invändigt, stl 17 mm, vikt 10,8 g.

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, smaragder, Hugo Gran, Stockholm 1953, stl 15,25 mm, vikt 6 g, skadade smaragder.

Utrop: 2 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 2,4 g, behov av rodinering.

1 500 kr

Utrop: 1 800 kr

COLLIER, 3-radigt, kvarts, längd ca 43 cm, lås vitmetall.

Utrop: 300 kr

ARMBAND, flerradigt, grön jaspis, längd 20 cm.

Utrop: 300 kr

ÖRHÄNGEN, silver, ovalslipade blå topaser, vikt 1,2 g, stift.

750 kr

Utrop: 300 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, 2 odlade sötvattenspärlor ca 11,7-11,8 mm, buttonformade, stift.

200 kr

Utrop: 250 kr

FAT, emaljfat på koppar, W.A Bolin, med upphängninsanording, diameter 20 cm.

Utrop: 500 kr

COLLIER, tigeröga, lapis lazuli, onyx, lås och detaljer i gulmetall, längd 45 cm.

425 kr

Utrop: 350 kr

COLLIER, nefrite, kulor, 8 mm, lås i silver med peridot, längd 53 cm, vikt 42 g.

550 kr

Utrop: 500 kr

COLLIER, 18K guld, granater, fröpärla, längd 47 cm, vikt 6,3 g.

Utrop: 2 300 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade tahitipärlor ca 8 mm, stift, vikt 1,9 g.

700 kr

Utrop: 550 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade tahitipärlor ca 8,0 mm, stift, vikt 1,9 g.

800 kr

Utrop: 550 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,14 ct, ca TW(G)/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.

1 100 kr

Utrop: 900 kr