Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 juni 2017
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm+, vikt 3,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 7 åttkantslipade diamanter 0,07 ctv, stl 16,5 mm, vikt 1,8 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/Skador på rondisterna, Göteborg 1973, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,25 ct, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 1,2 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3 - 7,25 mm, lås i silver, längd 51 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3,25 - 7,25 mm, lås i silver, längd 50 cm.
RING, 18K guld/platina, ovalslipad safir ca 0,70 ct, rosenslipade diamanter, Hugo Strömdahl, Stockholm 1929, stl 18,5 mm, vikt 2,3 g.
SMYCKESET, 2 delar, silver/förgyllt silver, kedja/hänge och ett par örhängen, granater, skruv, vikt 5,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, rubin, ca 0,25 ct, briljanter ca 0,15 ctv, längd 42 cm, vikt 2,5 g.
MJÖLKKANNA, silver, rak form med hänkel, Petter Wigren, Malmö 1846, höjd 9 cm, vikt 113,1 g, monogram, lagning vid hänkel.
DRYCKESKÄRL, 2 st, silver, invändigt förgyllda, handtag, Gustaf folcker och otydlig stämpel, Stockholm 1813 och 1815, höjd 5 cm, vikt 149,4 g, mindre bucklor, troligen senare handtag med monogram, senare botten på ena dryckeskärlet.
Silver Fat
FAT, silver, genombruten dekor, putti, troligen Tyskland, svenska importstämplar, 21,5x16,5 cm, vikt 155,8 g.