Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 maj 2017
COLLIER OCH ARMBAND, kvarts och odlade sötvattenspärlor, vita och guldfärgade, lås förgyllt silver, längd 48 cm, armband ca 19cm
RING, sterlingsilver, cabochonslipad röd sten, markasiter, emalj, stl 17,75 mm, vikt 9,7 g, mittsten något lös i sin fattning.
COLLIER, sterlingsilver, Finska stämplar, 1990-tal, längd 40,0 cm, vikt 22,0 g, etui.
BROSCH, förgyllt silver, 1 rund fasetterad och 2 ovalslipade ametister, 6 fröpärlor, omkring 1900, längd 3,5 cm, vikt 3,8 g etui, mindre nagg, slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,22 ct, enligt gravyr, ca W(H)/VS, Göteborg, 1979, stl 16,25 mm, vikt 2,9g.
RING, 18K vitguld, 1 kvadratslipad smaragd, 8 briljantslipade och 2 trapetslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g, behöver omrodinieras.
RING, 14K guld, safirer, 10 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17,5 mm, vikt 1,5 g.
SMYCKESET, armband, örhängen, hänge, gulmetall, granater, längd armband 18 cm, örhängen med skruvmekanism, vikt 23,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 åttkantslipade diamanter 0,21 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 3,3 g.
RING, 14K guld, smaragder, rubiner, 4 briljanter ca 0,16 ctv, stl 16,25 mm, vikt 7,4 g.