Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 maj 2017
ÖRHÄNGEN, ägg, förgyllt silver, turkos emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, krokar, Charm 11 mm, vikt 6 gram.
RING, 18K guld, 9 briljanter ca 0,30 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS enligt gravyr, stl 18 mm, vikt 5,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 3,7-7 mm, doserat, längd 49 cm, dobbar som passar till Ole Lyngaarrd lås
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 3,6-6,1 mm, doserat, längd 48 cm, dobbar som passar till Ole Lyngaarrd lås
COLLIER, tigeröga, odlade sötvattenspärlor, barocka, lås sterlingsilver, längd 60 cm.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade sötvattenspärlor, barocka, bruna, vita, guld och rosa, längd 42 cm, lås sterlingsilver.
HÄNGE, 18K guld, clown med rörliga ben, mindre diamanter, smaragder, rubiner och safirer, en sten saknas, vikt 4,7 g.
RING, platina, odlad pärla 10,5 mm, safirer, Stockholm 1957, stl 15 mm, vikt 5,4 g, nagg på en safir.