Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 maj 2017
TRESTENSRING, 18K vitguld, 1 medium-, 1 gammal-, och 1 åttkantslipad diamant ca 0,15 ctv, ca W-TCr/SI, en diamant är skadad, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-TCa/VS-SI, inneslutningar når ytan, stl 17,25 mm, Stockholm 1951, vikt 2,0 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 19,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, 13 safirer, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 19,25 mm, vikt 4,1 g.
TEMUGG, silver, handtag, Moskva 1887, höjd 8,5 cm, vikt 114,4 g, bucklor, glasinsats saknas.
TEMUGG, silver, hänkel, Ryssland, 1900-talets början, höjd 11 cm, vikt 112,2 g, glainsats saknas, gravyr, bucklor.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, vikt 1,1 g, stift, en snurrebuss saknas.
PÅHÄNG, 18K vitguld, 2 briolettslipade ametister 2,66 ctv, längd 12 mm, vikt 0,7 g.
ENSTENSRING, platina, 1 briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W/P1, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 18,25+ mm, vikt 4,4 g, mindre skada på paviljong.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Ca/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g, en diamant med nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, 27 färgbehandlade blå diamanter ca 0,32 ctv, kors, 3,6 x 2 cm, vikt 2,6 g.