Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 maj 2017
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder ca 0,46 ctv, briljanter ca 0,21 ctv, ca W/P, stift, vikt 2,5 g.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, grön emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.
ÖRHÄNGEN, ägg, förgyllt silver, vit emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, krokar, Charm 11 mm, vikt 6 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, rosa emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Pendant 22 mm, vikt 7 gram.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, träskaft, 1873, Emanuel Forssman, Växkjö, längd 43 cm, vikt 147,1 g.
SKÅL, silver, genombruten dekor, buckla vid foten, höjd 125 cm, vikt 137,7 g, saknar möjligtvis en glasinsats eller dylikt.
SALTKAR, silver, insats i glas, på tre fötter, höjd 3,5 cm, diamater 6 cm, vikt 59,6 g inklusive glas, sked i nysilver medföljer.
SORGSMYCKEN, brosch, silver, onyx, John Pettersson Stockholm ca 1890-tal, antik. 3 broscher, metall, emalj, glas och onyx, emaljskador.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, färgade lila rosa och blå, längd ca 158 cm.
COLLIER, kulor i kvarts, magnetlås och detaljer i förgyllt sterlingsilver, längd 45 cm.