Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2017
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3-8,8 mm, 19K guld/platinum lås, 1 mabépärla, 2 rosenslipadediamanter, 1900-talets första kvartal, längd 79,5 cm, vikt 34,2 g, något skört, kan behöva omträdning.
ARMRING, 18K guld, 16 rundfacetterade safirer, inner diameter 5,9 cm, vikt 20,8 g, säkerhetskedja, slitna klor, några safirer med nagg på facetterade kanter.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 6 mm, lås i 18K guld med ovalslipad ametist och pärlor, M Lönnqvist, Stockholm 1968, längd 38 cm.
BROSCH, platina, 14 carréslipade rubiner, 1 briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(G)/VS1, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, 52 briljant, gammal, åttkant, baguette och modifierad fyrkantslipade diamanter ca 2,56 ctv, ca W-CR(H-J)VS-SI, 5 diamanter med skador, 7,3x2 cm, vikt 18 g.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/P1, 48 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca W(H)/VS, hjärtats mått 1,8x1,8 cm, kedjans längd 41 cm, vikt 8,6 g.
HÄNGE, 14K guld, odlad Tahitipärla ca 11,5 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W(H)/SI, en diamant skadad, vikt 6,8 g.
ARMBAND, platina, 49 gammal- åttkant- och briljantslipade diamanter ca 6,54 ctv, ca TW/SI, längd 16,5 cm, vikt 19,9 g, 2 diamanter med mindre skador, del av låset i 14K vitguld.
ARMBAND, 18K vitguld, 18 briljanter ca 1,10 ctv, ca W-CR/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 29,3 g, säkerhetskedja, 4 diamanter skadade, 2 diamanter med nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 3,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, längd ca 11,5 cm, vikt 28,5 g, några diamnter lösa i fattning, armbandet går ej att lägga ut rakt.
COLLIER, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 4,55 ctv, ca W(H)/VS, längd 44,6 cm, vikt 59,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,36 ct enligt gravyr, ca G(TW)/SI, 34 mindre briljantslipade diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,75 mm, Birmingham, England, vikt 4,2 g.
ARMBAND, 18K guld, citriner, odlade pärlor, längd ca 20 cm, säkerhetskedja, vikt 44,5 g.
BROSCH, 18K guld, 14 rosenstenar, längd 6 cm, GD & Co, Malmö 1908, nåldel och nål är tillverkat i Stockholm 1928, vikt 5,2 g, en av de mindre rosenstenarna är skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 South Seapärlor ca 14-14,5 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 12,3 g, krokar.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K, vitguld , blå safir ca 1,0 ctv 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,9 .