Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2017
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,67 ctv, TW(G)/SI1, 2 IGI Reports 219624219 samt 189558247, stift.
BROSCH, 18K guld, design med 2 blommor innehållande 2 rubiner ca 2,00 ctv och 14 gammalslipade diamanter ca 0,32 ctv med några mindre skador, vikt 31,6 g.
RING, 18K rodierat guld, Southsea pärla 14 mm, 28 briljantslipade diamanter ca 4,90 ctv W-Cr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 14 g, en lödning saknas.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,32 ct, ca Cr/VS, stl 16,5 mm, engelska stämplar, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld/guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, en diamant är gul, stl 16,75 mm, vikt 8,7 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 6,2 cm, Stockholm, 1964, stl 16,75+, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, 5 navettslipade rubiner, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor ca 14,5 mm, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stift/clips, vikt 12,8 g.
ARMBAND, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca W/SI, längd 19,5 cm, vikt 15,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, längd 17,5 cm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, mynt i brons, rubiner, 4 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, Italien, stift, höjd 2,5 cm, vikt 10 g, ej snurrebussar.