Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2017
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad ametist. kedjans längd 40 cm, vikt 7,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/SI, stift/clips, vikt 7,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, rektangulär smaragd ca 0,23 ctv ytspricka, nagg, venezia, längd 38 cm, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld, kuddslipad ametist ca 3,0 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 9,7 g, 2 lödda kulor i ringskenan.
RING, vändbar, 18K vitguld, 27 kalibréslipade rubiner och safirer, 26 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25+mm, vikt 6,2 g, behov av rodinering.
SCHALINS RINGAR, alliansring, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 8,2 g, repor.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljanter 0,31 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 2,7 g.
RING, 14K guld, 7 briljanter ca 0,93 ctv ca W/VS, stl 14,5 mm, vikt 7,5 g, arbetad yta.
LORDRING, blå stjärnsafir ca 3,00 ct, 2 briljanter ca 0,10 ctv ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 9,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, matterad yta, odlade pärlor 8,00 mm, stift, vikt 3,8 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,35+0,25 ct, ca TCa(L)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, inneslutning som når ytan hos ena stenen.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, blå safir ca 3,00 ct, 16 briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 15 mm, vikt 4,9 g, safir med mindre nagg.
TRANCHERBESTICK, 3 delar, silver, köttgaffel och kniv samt avtagbart handtag, med blom och bladdekor, Paris, Frankrike 1800-talets andra hälft, totalvikt 326,3 g, stålblad, etui från G.Brun, Nogent-S.Marne.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, TCa(K-L)/VS, 6 briljanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad South Seapärla ca 10,75 mm, briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, kedjans längd 42 cm, vikt totalt 5,5 g.