Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2017
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 6,9 mm, off round, längd ca 131,2 cm, vikt 71,0 g, tråd något svag.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 16+ mm, Stockholm 1983, vikt 2,4 g, två små nagg i kronan.
RING, 18K vitguld, 5 baguetteslipade - 4 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-Tcr(G-I)/SI-P, stl 17,25, vikt 2,6 g
RING, 18K vitguld, 1 ovalslipad safir, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g, safir inneslutning som når ytan.
RING, 21K guld, odlad pärla, äkta färgstenar, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g, slitage på pärla, slitage på fattningar.
RING, 18K guld, 3 odlade pärlor från ca 3,5-4,5 mm, 4 rosenslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K guld/vitguld/roseguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl ca 17,50 mm, vikt 5,0 g, något skev ringskena.
RING, 18K vitguld, 1 antikslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm, 1969, stl 16,50 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 68 svarta briljantslipade diamanter 0,64 ctv, längd 6 cm, stift,, vikt 4,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 prinsesslipade diamanter 0,46 ct, ca TW/VS, stift, vikt 1,7 g.
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska importstämplar, höjd ca 6 cm, totalvikt ca 137 g, fyllda, buckla.