Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2017
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, TW(G)/SI1, Gia nr 5186205003, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, många små briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/ VS, stift, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, 6 rubiner ca 1,20 ctv, 12 briljanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, krokar, vikt 15,2 g.
RING, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr/VS-SI, en diamant med gul ton stl 16,75 mm, vikt 9,8 g, ca 5-6 diamanter med mindre skador, i övrigt mindre nagg.
PANDORA, armband, Moments, sterlingsilver, 14 charms bla blomma, groda, barn, sköldpadda och hjärta, längd 18,5 cm, vikt 58,1 g.
PANDORA, armband, Moments, sterlingsilver, 6 charms, bl.a. fisk och blommor med blå stenar, längd 19,5 cm, vikt 29,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 1,6 g.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, silver, marksiter, omkring 1900, svenska importsämplar, längd 18,3 cm, vikt 38,3 g, mindre lagning på baksida.
BROSCH/HÄNGE, sterlingsilver, troligen Frankrike, 1900-talets första hälft, svenska importstämplar, längd 14,5 cm, vikt 17,4 g, etui från Molyneux paris, bruksslitage.
ÖRHÄNGEN, 1 par, silver, genombruten blomdekor, 1800-talets slut, höjd 5,5 cm, vikt 10,2 g, skruv, originaletui.
BROSCH, förgyllt silver, 1 rund fasetterad och 2 ovalslipade ametister, 6 fröpärlor, omkring 1900, längd 3,5 cm, vikt 3,8 g etui, mindre nagg, slitna fasettkanter.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3,1-7,2 mm, 18K vitguldlås, matterad kula, längd ca 44 cm, vikt 14,8 g.