Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2017
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,7 mm, lås i silver med en pärla, längd 42 cm, vikt 28 g, behov av omträdning.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor med grå ton, off round, ca 8,5 mm, lås i silver med pärla, längd 42 cm, 36,3 g, behov av omträdning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct enligt gravyr, ca W/VS , stl 16,25 mm, vikt 2,7 g.
ARMRING, 14K guld, ovalslipad blå syntetisk spinell ca 14 ct, mått 6,5 x 5,5 cm, Finland 1955, vikt 20,2 g, etui.
PÄRLCOLLIER, armband, odlade sötvattenspärlor, vita fasetterade kulor, längd 45 cm och 16,5 cm, lås silver.
PÄRLCOLLIER, 5-radigt, 4 rader med odlade bruna sötvattenspärlor, en rad med odlade vita sötvattenspärlor, trumlad Bergkristall och Rökkvarts, lås i vitmetall, längd ca 46 cm.
PÄRLCOLLIER/PÄRLARMBAND, odlade sötvattenspärlor, färgade bruna, silverlås, längd 46 cm och 17 cm (armbandet är trätt på flexibel tråd.)
SUPSKED, silver, delvis förgylld, Moskva, Ryssland 1800-tal, otydliga stämplar, längd 18,2 cm, vikt 64,3 g, slitage på förgyllning.
SUPKOPP, delvis förgyllt silver, Moskva, Ryssland 1880, höjd vikt 32,6 g, mindre slitage på förgyllning.
BÄGARE, silver, graverad landskap och allmoge motiv, Moskva, Ryssland 1878, höjd 5,5 cm, vikt 27,0 g, slitage på förgyllning.
RING, 18K guld, blå emalj, 1 briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca W/Vs, stl 15,00 mm, vikt 5,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/VS, stl ca 18,00 mm, vikt 2,5 g, skena avklippt.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/SI-P, svensk importstämpel, stl 18,25 mm, vikt 5,9 g, inneslutning som når ytan.
RING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW-W(G-H)/SI, stl 18,75 mm, vikt 9,6 g, skada och innelsutning som når ytan.
ENSTENSRING, platina, 1 briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W/P1, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 18,25+ mm, vikt 4,4 g, mindre skada på paviljong.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TW-W/VS, stl ca 17,25 mm, vikt 2,3 g.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, hårarbete, Gustaf Magnus Sjöblom, Stockholm 1850, längd 5,5 cm, vikt 0,9 g.