Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2017
ALTON, collier, stelt, sterlingsilver, 1 vit spinel, Falköping 1972, inner diameter ca 12 cm, vikt 39,4 g.
BROSCH, sterlingsilver, blå emalj, Danmark, 1900-talets mitt, längd 2,9 cm, vikt 5,4 g.
ALTON, collier, silver, blåstenar möjligen kalicidon, Falköping, årsstämpel otydlig möjligen 1955, längd 39 cm, vikt 48,9 g, några stenar med inneslutningar som når ytan.
PILLERDOSA, silver, lila emalj, skadad, 1900-tals början, svenska importstämplar, höjd 1,0 cm, vikt 31,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 runda fasetterade smaragder ca 1,13 ctv, huggies, vikt 4,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI-P, stift, vikt 0,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld med grå odlade sötvattenspärlor 7,8 mm 40 briljanter 0,16 ctv, W/SI, stängbar krok
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld med Golden South Sea pärla 11,1 mm 10 briljanter 0,07 ctv, ca W/SI, stift,
Smycken Lås
LÅS, stjärna, 18K guld, för 1-radigt collier, med dobbar, passar Ole Lyngaard collier, vikt 5,9 g.
Smycken Lås
LÅS, stjärna, 18K vitguld, för 1-radigt collier, med dobbar, passar Ole Lyngaard collier, vikt 6,1 g.
RING, 14K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(G)/SI, stl 15,75 mm, vikt 1,9 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 mediumslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 11,8 g
CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 1 ct, 10 briljanter ca 0,40 ctv (gravyr 0,50 troligen felaktig), ca Cr-TCa/SI-P1, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, svart briljant ca 1,00 ct, ca 112 briljanter ca 2,20 ctv, ca W-CA/SI, stl 17 mm, vikt 20,2 g, 7 diamanter är skadade.