Avslutad | Moderna – Lördag 8 april 2017
HÄNGE/KEDJA, 18K rodierat guld, 55 briljantslipade diamanter, ca 1,44 ctv, ca W/VS, längd 43 cm, vikt 5,1 g.
CLAES GIERTTA, 3 st armringar, silver, Stockholm 1968, diameter 6,6 cm, vikt 57 g.(d)
GLENN ROLL, armring/18K guld, delvis förgyllt, Stockholm 1992, diameter 6,1 cm, 46 g.(d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljanter 1,33 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, huggies, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter, ca 0,51 ctv, ca TW/VS, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 5,1 g.
ARMBAND, 3-radigt, 18K trefärgat guld, 96 svarta diamanter ca 1,26 ctv, 190 briljantslipade diamanter ca 2,18 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 18,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 18 cm, vikt 9,4 g.
RING, 18K vitguld, 180 prinsess och briljantslipade diamanter ca 2,83 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 8,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 38 svarta diamanter ca 1,35 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 1,27 ctv, TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,6 g.
GEORG JENSEN, armring, Möbius, nr 206, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, 6,5 x 5,7 cm, vikt 50 g, slitage.
GEORG JENSEN, armring, Sphere, nr 473, sterlingsilver, onyx, Regitze Overgaard, diameter 6,3 cm, vikt 15,9 g.
RING, 18K "champagneguld", briljant ca 0,75 ct, ca TW(G)/VS2, 4 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, handgjord av Mervi, stl 18 mm, vikt 9,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 190 briljanter ca 0,95ctv, ca W/VS-SI, diameter 3,6 cm, vikt 6,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K svartoxiderat guld, ovalslipade safirer, tsavoriter, 2 x 1,4 cm, stift, vikt 8,5 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, längd 40 cm, vikt 4,1 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, Magic, 2 delar, 18K guld/vitguld, stl 16,75 mm, vikt 13,8 g, originaletui.