Avslutad | Moderna – Lördag 8 april 2017
BVLGARI, ring, B. zero,18K guld, stl16,75 mm+, vikt 12,3 g, originaletui, visst slitage.
PIAGET, ring, blå hjärtslipad topas, stl 17,25 mm, vikt 13,4 g, sten något lös i sin fattning, i behov av rodinering.
EFVA ATTLING, sterling silver, Chain Reaction, längd 20,5 cm, vikt 24,5 g, originalask.
RING, 18K vitguld, 18 droppslipade gula safirer 3,86 ctv enl gravyr, ca 204 briljantslipade diamanter 0,74 ctv enl grav, stl 17,25. vikt 20,6 g
RING, 18K guld, 21 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade south sea pärlor ca 15 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 18,8 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 1,53 ct, ca W(H)/P1, 30 briljanter ca 0,50 ctv, TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, mindre nagg på kronan.
LAPPONIA, manschettknappar, 18K guld, design Björn Weckström, Finland, längd ca 2 cm, vikt 19,7 g, orginaletui.
COLLIER, 18K vitguld, 9 smaragder ca 10,49 ctv, 115 briljantslipade diamanter ca 2,85 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, längd 44 cm, vikt 26,1 g, slitna fattningar.
ARMRING, silver, 1 fasetterad ametist, design Pege, Alton, Falköping 1967, inner diameter ca 6,0 cm, vikt 27,9 g, liten buckla.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,03 ct, ca Ca(M)/VVS, brun ton, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, CR(J)/SI 1, GIA cert 2156186108, stl 17 mm +, vikt g.
BORGILA, brosch, sterlingsilver, kryssopras, mått 4,0 x 5,2 cm, Stockholm 1953, vikt 13,9 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, ametist ca 5,70 ct, Stockholm ca 1963, stl 16 mm, vikt 4,8 g.
COLLIER, sterlingsilver, blå kvarts, sterlingsilver, Finland 1997, längd 45 cm,vikt 13,2 g.
EFVA ATTLING, kedja/hänge, Little rose petal pendant, sterlingsilver, längd ca 41 cm, vikt 8,5 g, originalask.
RING, silver, genombruten, Eino Westerback, Finland 1974, svensk importstämpel, stl 18,00 mm, vikt 3,4 g.
BVLGARI, ring, 18K vitguld, B.Zero1, stl 18,75 mm (59), band ring, vikt 10,2 g, slitage.