Avslutad | Klockor – Lördag 29 april 2017
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, damur, 15 mm, Cal 542, Boett nr. 76400, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 160-165, totalvikt 19,9 gram, ca 1965.
OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, Cal 751, Serie nr. 27615147, Ref nr. CD 168.0029, Boett nr. 168.029, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, dag (engelska), datum, skadad urtavla, räfflad glasring, skadad boett, läderband, ca 1968.
CARTIER, Panthère, Cal 87, Boett nr. 187957/02660, herrur, 29,5 x 29,5 (39,5) mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, buckla boett, originallänk (2-radig), viklås (defekt), ca 1990.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso Classique, Cal 608, Verk nr. 2907372, Serie nr. 2112598, Ref nr. 250.550.082, Boett nr. 250.5.08, herrur, 23 x 33 (38) mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, originallänk (stål/guld), viklås, ca 2002.
BREITLING, Blackbird, Chronometre, "Tachymetre", Cal 44 (ETA 2892), Verk nr. 2570334, Serie nr. 2570334, Ref nr. A4436010/BB71, Boett nr. 3312B4, kronograf, herrur, 43,7 mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. W4312/379A, cert, november 2013, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1744/2000).
BREITLING, Navitimer Limited, Chronometre, Cal B01, Verk nr. 3114141, Serie nr. 3114141, Ref nr. AB012312, Boett nr. 2612B4, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar räknesticka, glasbaksida, Navitimerlänk, viklås, Ref nr. W1911/447A, cert, oktober 2012, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0861/2000).
BREITLING, Chronomat Evolution, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2494765, Serie nr. 2494765, Ref nr. A13356, Boett nr. 3908B4, kronograf, herrur, 43,7 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. C1808/372A, ca 2008, box, ytterkartong.
Klockor Chopard
CHOPARD, Mille Miglia, Gran Turismo XL, Chronometer, Cal ETA A07161, Verk nr. 77595, Serie nr. 1377987, Ref nr. 168457-3002, Boett nr. 8997, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gångreservsindikator, glasbaksida, gummiband, viklås, cert, juni 2012, box, ytterkartong.
LONGINES, damur, 19 mm, Cal 14.17, Serie nr. 12888078, Ref nr. 6824 22, Boett nr. 88, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965.
HERRUR, 31 x 31 mm, Boett nr. 138056, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1930.
MORMORSUR, 34 mm, 18K guld, Boett nr. 111663, cylindergång, skadad urtavla, skadat glas, mönster, bucklor, ca 1895.
MORMORSUR, 32 mm, Boett nr. 63466 / 63467, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, mönster, ca 1890.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 69173, Serie nr. 8210376, Cal 2135, Verk nr. 148035, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62523D.18-H11/468 B, cert, februari 1984, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116520, Serie nr. Z461604, Cal 4130, Verk nr. C 0280935, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78490-OP11, cert, maj 2007, box, ytterkartong.
CERTINA, DS Podium, "Tachymeter", Cal ETA 7750, Ref nr. C001.514.11.057.00, Boett nr. C001514 A, kronograf, herrur, 39 x 39 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. C001514 A TKM-S, läderband, viklås, Ref nr. C640.13 AA, ca 2013, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Pearlmaster, Chronometer, Ref nr. 80318, Serie nr. Z764775, Cal 2235, Verk nr. A 2038118, Boett nr. 2078, damur, 29 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, briljanter på boetten, (12 st. TW/VVS, ca 0,13 ctv), Pearlmasterlänk, viklås, Ref nr. 72948-EO3/120, totalvikt 112,4 gram, cert, februari 2009, box, ytterkartong.
CARTIER, Tank, Cal 66, Boett nr. 88686/3 66001, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, sten i kronan saknas, läderband, ca 1989, box, ytterkartong.
Klockor Tudor
TUDOR, Geneve, Heritage, Black Bay (200m:660ft), Cal ETA 2824-2, Serie nr. I380371, Ref nr. 79220R, Boett nr. 8380, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, läderband, viklås, NATO-band, cert, januari 2015, box, ytterkartong.
MORMORSUR, 34 mm, Boett nr. 251952, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1900.