Avslutad | Klockor – Lördag 29 april 2017
MORMORSUR, 37,5 mm, Boett nr. 256209, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1890, nyckel.
FICKUR, 56 mm, savonett, Boett nr. 15730, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, monogram, bucklor, ca 1900, läderpåse.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 38672980, Ref nr. CD 136.9020, Boett nr. 1181 / 136.9020, herrur, 35,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1974, box.
TISSOT, Seastar, Boett nr. G602 330G, damur, 22 mm, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1990, box.
CARTIER, Santos 100 XL, Cal 049 (ETA 2892 A2), Ref nr. W20073X8, Boett nr. 847289MX/2656, herrur, 38,5 x 37,5 (51) mm, stål, automatisk, safirglas (repor), läderband, viklås, cert, juli 2008, box.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC Extreme II, Cal SS G4 (ETA 7754), Serie nr. 926, kronograf, herrur, 44,2 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, mars 2015, box, ytterkartong.
LONGINES, Conquest, Heritage, Cal L633.5 (ETA 2824-2), Ref nr. L1.611.4.75.2, Boett nr. 29606849, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2000.
LONGINES, herrur, 33,5 mm, Cal 19AS, Serie nr. 10724675, Boett nr. 882153 / 1200, 14K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, boett signerad Longines-Wittnauer, skadad boett, läderband, ca 1958.
BELCA, Antimagnetic, "Base 1000", "Telemetre", Boett nr. 14252, kronograf (defekt), herrur, 37 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Eterna
ETERNA, herrur, 33,5 mm, Boett nr. 4100.68, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, ca 2000, box.
MORMORSUR, fickur, 36 mm, Boett nr. 239163, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, mönster, bucklor, ca 1910.
MORMORSUR, 36,5 mm, Boett nr. 3531, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1880, nyckel.
JAEN WIKANDER, Imp. mormorsur, 34 mm, Boett nr. 71219, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1900.
Klockor Eterna
ETERNA, damur, 22 mm, Boett nr. 4700.68, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, ca 2000.
IWC, UTC (Universal Time Coordinated), TZC, Cal 37526, Serie nr. 2736248, Ref nr. 3251001, Boett nr. 2771606, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, två tidszoner, skadad urtavla, läderband, originalspänne, cert, juli 2000, box, ytterkartong.
Klockor Corum
CORUM, Admiral´s Cup, Challenge 44, Chronometer, Cal ETA 7753, Verk nr. 684228, Serie nr. 2222555, Ref nr. 753.693.20/V701 AB92, Boett nr. 01.0007 (CA/A 7011), kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert, juli 2010, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. B 205/750).
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss T), Ref nr. 6917, Serie nr. 6184516, Cal 2030, Verk nr. 723976, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett (OBS: se fördjupad information) Jubileelänk (renoverad), viklås, Ref nr. E/468 B, ca 1981.
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, Flatline, Cal 2250, Serie nr. 2328794, Boett nr. 3306 / 2275813, herrur, 33,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, defekt (se fördjupad information), läderband, ca 1981, box.
MORMORSUR, 33,5 mm, Boett nr. 226369, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1900.