Avslutad | Klockor – Lördag 4 mars 2017
BREITLING, Callistino (100M/330FT), Chronometre, Cal B72, Verk nr. 501660, Serie nr. 501660, Ref nr. B72345, Boett nr. 4602B4, damur, 29 mm, bicolour, SuperQuartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, Rouleauxlänk (stål/guld), viklås, cert, januari 2004, box, ytterkartong.
MORMORSUR, 27 mm, savonett, Boett nr. 300990, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, emaljmönster (skadat), rosenslipade diamanter, ca 1900.
MORMORSUR, 31.5 mm, Boett nr. 10361, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, halvpärlor, emaljmotiv (skadat), ca 1900.
ZENITH, herrur, 30 x 30 (40) mm, Cal 2542 PC, Serie nr. 6437088, Boett nr. 738A935 / 14031/62, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1966.
OMEGA, herrur, 30 x 30 (34,5) mm, Cal R 17.8, Serie nr. 10696173, Boett nr. 10713976, 14K rosa guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, ca 1947.
FICKUR, 43,5 mm, Boett nr. 21908, 18K guld, nyckeldragare, cylindergång, innerlock i 18K guld (skadat), skadad urtavla, defekt, motiv, ca 1880.
FICKUR, 52,5 mm, savonett, Boett nr. 625330 / 9899, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1945.
Klockor Hermès
HERMÈS, Paris, Cape Cod PM, Serie nr. 2882432, Ref nr. CC1.210, damur, 23 x 23 mm, stål, quartz, safirglas, läderband (wraparound), originalspänne, cert (ej komplett), ca november 2014, box.
TISSOT, damur, 18,5 mm, Cal 13,6, Serie nr. 3748341, Boett nr. 20000-3, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1955, integrerad metallänk ej original.
SEIKO, Velatura, "Tachymeter", Serie nr. 480034, Ref nr. SPC074P1, Boett nr. 7T04-0AD0, kronograf, herrur, 43 mm, doublé, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, gummiband, originalspänne i doublé, ca 2014, box (ej komplett), ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss T), Ref nr. 6917, Serie nr. 5390659, Cal 2030, Verk nr. 541486, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk (1985), viklås, Ref nr. 62523D-14-3 C/468 J, ca 1978.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. 8095495, Cal 2135, Verk nr. 112501, Boett nr. 69000, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, Presidentlänk (skadad), viklås, Ref nr. 8570F-I/68 B, totalvikt 70,4 gram, cert, april 1984.
Klockor Movado
MOVADO, Vizio, Serie nr. 4104614, Boett nr. 84.C2.1891, herrur, 35 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. I3B/A008.G, ca 2003, box (ej komplett).
MORMORSUR, 37,5 mm, Boett nr. 819 / 12, 14K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, nyckel, ca 1880.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 171708, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1890.
must de CARTIER, Tank, Cal 66, Boett nr. 76359/3 66001, damur, 20,5 x 20,5 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, originalspänne, cert, juli 1987, box.
MORMORSUR, 35,5 mm, savonett, Boett nr. 57246, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, fotogömmor, mönster, ca 1890.
OMEGA, De Ville, Cal 1430, Serie nr. 46846567, Ref nr. MR 396.0951, Boett nr. MR 396.0951, midsize, 30 mm, bicolour, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, integrerad originallänk (skadad), Ref nr. 1398/051, längd 175 mm, ca 1984.
VISCONTI, UP to DATE, "25th Anniversary", Serie nr. 1011310294, Ref nr. 101-00-103 Sport, herrur, 41,5 x 42 (57) mm, stål (svart PVD), automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert (ej komplett), ca 2013, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 094/250).
Klockor Frederique Constant
FREDERIQUE CONSTANT, Geneve, Classics Worldtimer, Cal FC-718, Ref nr. FC-718MC4H6, Boett nr. FC-718X4H6, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, världstidsvisning, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2014, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr: 0348/1888).