Avslutad | Klockor – Lördag 4 mars 2017
CERTINA, DS Podium, "Tachymeter", Serie nr. 11BC0689304, Ref nr. C001.417.11.057.00, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, viklås, Ref. nr. C640.5AA, cert (ej komplett), ca januari 2017, box, ytterkartong.
TISSOT, PRS 516 (100m/330ft), "Tachymeter", Serie nr. 0EZWDG9HT, Ref nr. T100.417.11.051.00, Boett nr. T100417 A, kronograf, herrur, 42 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. T100417 /RTO HA, cert (ej komplett) ca december 2016, box ytterkartong.
TAG HEUER, 2000, Professional (200 METERS), Boett nr. 962.013, unisex, 34 mm, stål, quartz, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, originallänk, viklås (defekt), Ref nr. 301/8, ca 1990.
RODOLPHE, by Longines, Cal L153.4, Boett nr. 518451 / 2801.1 153, unisex, 31,5 mm, doublé, quartz, plexiglas, integrerad originallänk, viklås, ca 1988.
RODOLPHE, by Longines, Cal L153.4, Boett nr. 522195 / 2801.1 153, unisex, 31,5 mm, svart stål, quartz, plexiglas, integrerad originallänk, viklås, ca 1988.
RODOLPHE, by Longines, Cal L153.4, Boett nr. 550221 / 2900.3 153, damur, 22 mm, doublé, quartz, plexiglas, integrerad originallänk, viklås, ca 1988.
OMEGA, Seamaster, Cal 1315, Serie nr. 40007968, Ref nr. ST 196.0073, Boett nr. ST 196.0073, herrur, 37,5 mm, stål, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1977.
CERTINA, herrur, 33,5 mm, Boett nr. 158.9289.68, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, ca 1995, box.
Klockor Victorinox
VICTORINOX, Swiss Army, Boett nr. 249085/141107314, herrur, 43 mm, plast/stål, quartz, mineralglas, daum, skadad urtavla, tygband, ca 2000, box
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Cal 1424, Serie nr. 57713624, PIC nr. 2284.50.00, Ref nr. SU 596.1640, Boett nr. 596.1640, damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 6610/933, cert (ej komplett), ca 2001, box, ytterkartong.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50 mm, Cal Z, Serie nr. 1159, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1894.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50 mm, Cal Z, Serie nr. 1486, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1896.
ZENITH, 50,5 mm, Serie nr. 2586325, bandagat, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1935, chatelaine i gulmetall/ripsband.
Klockor Rado
RADO, Original Diver (300m), Cal ETA 2824-2, Serie nr. 06258075, Ref nr. R12639023, Boett nr 658.0639.3, herrur, 39 x 46 mm, hårdmetall/stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, vridbar innerring, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 02905, cert (ej komplett), ca december 2009, box (skadad), ytterkartong.
ZENITH, fickur, Serie nr. 2725231, Boett nr, 277335 / 60, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1940, fickurskedja i gulmetall, läderpåse.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso Grande Réserve, Cal 874, Serie nr. 2197813, Ref nr. 301.84.20, Boett nr. 240.8.14, herrur, 29,5 x 39,5 (46,5) mm, stål, manuell, safirglas, gångreservindikator (8-dagars), liten sekundvisare, läderband, viklås, ca 2005.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel, Tonneau, Serie nr. 269/MMV, damur, 26 x 29,5 mm, stål, quartz, safirglas (skadat), datum, pärlemorurtavla, originallänk, viklås, cert, april 2007, box, ytterkartong.
BREITLING, Blackbird Blacksteel (300M/100FT), Chronometer, "Tachymetre", Cal 44 (ETA 2892A2), Verk nr. 2276208, Serie nr. 2276208, Ref nr. M44359, Boett nr. 0510B4, kronograf, herrur, 43,7 mm, svart stål, automatisk, safirglas, stort datum, läderband, viklås (svart stål), cert (ej komplett), ca maj 2012, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 139/2000).
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, Twenty-4, "Timeless White", Cal E15 AIG. 3, Serie nr. 3304231, Ref nr. 4910/10A-011, Boett nr. 4197318, medium, 25,1 x 30 mm, stål, quartz, safirglas (skadat), diamanturtavla (10 st. 8/8), briljanter på boetten (36 st. TW/VVS, 0,45 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. 1751.E, längd 180 mm, cert, juli 2003.