Avslutad | Klockor – Lördag 1 april 2017
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 30,5 x 22 mm, Serie nr. 10078051, Ref nr. 100 L, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, briljantkrans (54 st. TW-V/VVS, ca ctv), läderband, originalspänne, cert (ej komplett), ca 2005, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 79174, Serie nr. P899137, Cal 2235, Verk nr. A 0577412, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (skadat), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510 D-DE6/568 B, cert, december 2001, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, Cal 564, Serie nr. 28286492, Ref nr. ST 168.017, Boett nr. 168.017 SP, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1969, metallänk ej original.
LONGINES, Dolce Vita, Cal L176.2, Ref nr. L5.655.4.16.6, Boett nr. 36511352, herrur, 26 x 32 (39,5) mm, stål, quartz, safirglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, utbytt boett, originallänk, viklås, Ref nr. FD/00077, ca 2002.
LEVY-WANDER, reseur, 32,5 x 41 mm, Boett nr. 1201/25/4, vitmetall, mekanisk, urverk signerat Relion Watch Co, skadad urtavla, monogram, ca 1930, läderpåse.
Klockor Viking
VIKING, fickur, 51,5 mm, savonett, Cal 527, Boett nr. 5200, 14K guld (Boliden), ankargång, skadad urtavla, buckla, ca 1935.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 25,5 mm, Serie nr. 10629514, Boett nr. 105, doublé, quartz, safirglas, integrerad originallänk (L), cert, september 2012, box, ytterkartong.
CERTINA, herrur, 34 mm, Cal 25-66, Boett nr. 851.3364.68 / 288780,18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1975.
Visa varaKlockor Glycine
GLYCINE, Vacuum, High frequency, Cal, Boett nr. 314.111 / 1107077, herrur, 38 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, Flatline, Cal 2250, Serie nr. 2328794, Boett nr. 3306 / 2275813, herrur, 33,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, ca 1981, box.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Bvlgari, Cal 220 MBBB, Verk nr. 125241, Serie nr. L2175, Ref nr. LCV 35 G, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, integrerat gummiband, originalspänne (18K guld), ca 2000.
Klockor Chopard
CHOPARD, Genève, Happy Sport "Happy Hearts", Serie nr. 1086243, Boett nr. 28/8950 / 8347, damur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, rubiner, diamanter (13 st. TW/VVS, ca 0,13 ctv), gummiband, originalspänne i stål, ca 2004, box.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16613, Serie nr. S621071, Cal 3135, Verk nr. 356247, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, buckla på boett, Fliplocklänk, viklås (stål), Ref nr. 93153-18-V8/401 B, cert, november 1996, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 16628 B, Serie nr. D352853, Cal 3135, Verk nr. 3 0877325, Boett nr. 2198, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, bucklor, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78768 B-CL10/108, totalvikt 182,5 gram, cert, september 2006, box.
BREITLING, Montbrilliant, Chronometre, Cal 41 (ETA 2892A2), Verk nr. 2365893, Serie nr. 2365893, Ref nr. A41370, Boett nr. 3608B4, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, vridbar räknesticka, läderband, originalspänne i stål, ca 2008, box, ytterkartong.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON CONSTANTIN, Genève, "sigma dial", damur, 22,5 mm, Cal 1129, Serie nr. 769386, Ref nr. 27031/PB, Boett nr. 603879, 18K guld, quartz, safirglas (skadat), bucklor, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 101/110, totalvikt 77,6 gram, cert (ej komplett), ca februari 1999.
OMEGA, Constellation, Cal 1270, Serie nr. 56324152, PIC nr. 1242.30.00, Ref nr. DB 386.1201, Boett nr. 386.1201, kronograf, herrur, 37 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 1550/860, ca 1998.
OMEGA, herrur, 33 mm, Cal 28, Serie nr. 11490439, Ref nr. CK 2413, Boett nr. 2413-6, stål, manuell, plexiglas, lite sekundvisare, skadad urtavla, defekt, skadad boett (horn), OBS: bruten balansaxel, läderband, ca 1948.
BREITLING, Premier, kronograf, Cal Venus 152, Ref nr. 788, Boett nr. 616508, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, OBS: utbytt brygga (ej signerat urverk), skadad boett, läderband, ca 1945.