Avslutad | Klockor – Lördag 1 april 2017
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, 3000, Cal 1456 U, Serie nr. 5093777, Boett nr. 4153407 / 745, herrur, 34,5 mm,18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1965.
JAEGER-LE COULTRE, Master Compressor Extreme World Chronograph, Cal 752, Serie nr. 0179, Ref nr. 176.64.40, Boett nr. 150.6.22, kronograf, herrur, 46,3 mm, platina/titan, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, världstider, liten sekundvisare, läderband, original viklås i 18K vitguld, servad december 2016, ca 2006, serviceetui, Limiterad och numrerad (Nr. 120/200).
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, damur, 16 mm, Boett nr. 32823 / AB10847, stål, quartz, safirglas, skadad urtavla, krona saknas, skadad kronhals, integrerad originallänk, viklås, ca 2000, box, ytterkartong.
ZENITH, Autosport, Cal 2552 PC, Boett nr. 586 D 751, herrur, 33 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1969, metallänk ej original.
CERTINA, DS Pilot (100m/330ft), Boett nr. 541.7158.42 / SKR-BB-10088, kronograf, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 2000.
OMEGA, De Ville, Cal 565, Serie nr. 26905913, Ref nr. ST 162.0025, Boett nr. 162.025, herrur, 31,5 x 32 (38) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1968.
ZENITH, herrur, 34 mm, Cal 2572 PC, Boett nr. 46.0291.380, guld/stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, ca 1970, metallänk ej original.
MORMORSUR, 30 mm, Boett nr. 4817, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, mönster, emalj, ca 1915.
MORMORSUR, 37 mm, Boett nr. 11421 / 9973, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare skadad urtavla, defekt, mynträffling, motiv, ca 1880.
MORMORSUR, 37,5 mm, Boett nr. 230531, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890, nyckel, fickurskedja i gulmetall, etui.
AU LINGOT D´OR, Chaux De Fonds, fickur, 70 mm, Boett nr. 949, vitmetall / gulmetall, ankargång, tablettsiffror, skadad urtavla, mönster, ca 1900, fickurskedja i vitmetall.
must de CARTIER, VLC, Cal 81, Boett nr. 18 004597, damur, 24 mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, integrerat läderband, originalspänne, cert, november 1983, box.
LONGINES, Conquest, Cal L161.4, Ref nr. L1.614.3, Boett nr. 26859499, herrur, 33,5 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07 37615, ca 1997.
Klockor Ferrari
FERRARI, damur, 26 mm, Boett nr. 20070, bicolour, quartz, mineralglas, datum, skadad boett, integrerat läderband, originalspänne, ca 1992, box.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel UTC Extreme I, Cal SS G4 (ETA 7754), Serie nr. 090, kronograf, herrur, 44,2 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, december 2009, box, ytterkartong.
SEIKO, Prospex, Padi (Diver´s 200m), "Special Edition", Cal 4R36, Serie nr. 6N0160, Ref nr. SRPA21K1, Boett nr. 4R36-05H0, herrur, 45 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, originallänk, viklås, gummiband, originalspänne, ca 2016, box, ytterkartong.
Klockor Sinn
SINN, 358 Sa Pilot, Flieger, Cal ETA 7750, Serie nr. 358.2063, Ref nr. 358.060, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, oktober 2016, box, ytterkartong.
CERTINA, DS First (200m/660ft), Serie nr. 12BG0544813, Boett nr. C014417 A, kronograf, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, svart keramisk vridring, originallänk, viklås, Ref nr. C014417 A STS-GB, ca 2010.
Klockor Glycine
GLYCINE, Airman, GMT, "Base 22", Cal ETA 2893-2, Serie nr. 429755, Ref nr. 3887.18/66, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, glasbaksida, läderband, cert, februari 2011.