Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2017
BROSCH, 18K guld, camé, C A Björklund Stockholm 1922, höjd 4,5 cm, vikt 11,1 g, fina sprickor.
ARMBAND, 18K guld/platina, 3 diamanter med äldre slipning ca 0,30 ctv, ca W/P, 1900-talets första hälft, säkerhetskedja, längd 18,5 cm, vikt 10 g, etui.
RING, 18K guld/vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca ca 1,00 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 7,0 g, en diamant skadad.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,54 ct, W/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, stl 17 mm, vikt 8,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 6,71 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW(G)/VS-SI, vikt 5,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld/platina, mediumslipad diamant ca 0,50 ct, ca W-Cr/VS, stl 18,75 mm, gravyr, vikt 6 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 8,91 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 7,3 g.
RING, 18K vitguld, korall, 32 briljantslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 12,0 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 3,59 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
GEORG JENSEN, saltkar, 1 par, Ornamental no 110,sterlingsilver, Köpenhamn, Danmark 1933-1944, diameter ca 4 cm, vikt 30,7 g, oxiderade fläckar.
RING, 18K vitguld/guld, 57 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 8,2 g
RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,2 g.
RING, 18K vitguld, safirer, 16 briljantslipade diamanter ca 0,34 ct ca TW/VS, en diamant P, stl 17,25 mm, vikt 8,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad rosa turmalin ca 1,00 ct, stl 15,75 mm, Stockholm 2002, vikt 3,1 g.
HÄNGE, 18K guld, kors, 11 oval och kuddslipade safirer, höjd 5,5 cm, vikt 7,5 g, mindre nagg, inneslutning som når ytan.
SMYCKESET, 4 delar i 18K vitguld, collier, armband, ring och örhängen, 130 briljanter ca 2,05 ctv, ca TCr-Cr/SI2, vikt 25,3 g, etui.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, ca TW-W(G-H)/P3, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, diamant med nagg vid rondisten.