Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2017
RING, 18K guld, hjärtslipad rökkvarts ca 12,00 ct, odlade pärlor ca 2,7 mm, stl 18,5 mm, vikt 10,8 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TCa/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g, nagg på diamanterna.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljant ca 0,18 ct, ca TCr(I)/VS2, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,28 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.
BESTICKSERVIS, 67 delar, Rosenholm, silver, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 14 efterrättsskedar, 14 kaffeskedar, 3 uppläggningsskedar, GAB 1980/90-tal, vikt 2490,4 g, 2 etuier.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW(G)/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.
STRÖMDAHL, enstensring, Stjärnringen, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW(G)/SI2, stl 16 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 1,20 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-TCr/VS-SI, design Stigbert, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5-7,8 mm, 2-radigt, lås 18K vitguld, smaragd, 19 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, längd 47 cm, smaragd med genomgående sprickor, skador och inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, 9,6 mm bred, briljant ca 0,90 ct, ca TCr-Cr(I-J)/VS1, Stockholm 1999, stl 19,5 mm, vikt 24,0 g.
SCHALINS RINGAR, alliansring, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 8,2 g, repor.
ÖRHÄNGEN, platina, 20 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, huggies, vikt 20,4 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca Ca(M)/SI1, 12 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 18 mm, vikt 9,0 g, en mindre diamant saknas.
ENSTENSRING, platina, mediumslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCa(K)/SI2, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Stockholm 1930, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g, mittstenen aningen lös i sin fattning, natural och nagg på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld, 2 ovala cabochonslipade turkoser, rosenslipade diamanter, omkring 1900, höjd 1,6 cm, 3,4 g, krokar med säkerhetspänne, originaletui, mindre skada på rosenslipad diamant, nagg/mindre hack på turkos.
BROSCH, 18K guld, delvis rodinerad, mörka safirer, 35 diamanter, gammalslipade och åttkantslipade, ca 1,25 ctv, ca längd 6,3 cm, vikt 14,7 g, en diamant saknas, tennlödd, ett par av diamanter är skadade.
ARMBAND, 18K guld/silver, cabochonslipad smaragd ca 2,0 ct, 4 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, längd 17,5 cm, vikt 9,4 g.