281 - 300 av 370
1...141516...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2017

Klubbad för

RING, 18K guld, hjärtslipad rökkvarts ca 12,00 ct, odlade pärlor ca 2,7 mm, stl 18,5 mm, vikt 10,8 g.

2 900 kr

Utrop: 3 200 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TCa/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g, nagg på diamanterna.

Utrop: 4 900 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljant ca 0,18 ct, ca TCr(I)/VS2, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 4 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,28 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 2 900 kr

BESTICKSERVIS, 67 delar, Rosenholm, silver, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 14 efterrättsskedar, 14 kaffeskedar, 3 uppläggningsskedar, GAB 1980/90-tal, vikt 2490,4 g, 2 etuier.

11 400 kr

Utrop: 8 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW(G)/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 8 500 kr

STRÖMDAHL, enstensring, Stjärnringen, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW(G)/SI2, stl 16 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 7 400 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 1,20 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g.

2 800 kr

Utrop: 3 100 kr

ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-TCr/VS-SI, design Stigbert, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 5 100 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5-7,8 mm, 2-radigt, lås 18K vitguld, smaragd, 19 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, längd 47 cm, smaragd med genomgående sprickor, skador och inneslutningar som når ytan.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, 9,6 mm bred, briljant ca 0,90 ct, ca TCr-Cr(I-J)/VS1, Stockholm 1999, stl 19,5 mm, vikt 24,0 g.

Utrop: 36 000 kr

SCHALINS RINGAR, alliansring, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 8,2 g, repor.

Utrop: 4 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 20 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, huggies, vikt 20,4 g.

Utrop: 13 600 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca Ca(M)/SI1, 12 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 18 mm, vikt 9,0 g, en mindre diamant saknas.

Utrop: 13 600 kr

ENSTENSRING, platina, mediumslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCa(K)/SI2, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Stockholm 1930, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g, mittstenen aningen lös i sin fattning, natural och nagg på rondisten.

33 000 kr

Utrop: 37 000 kr

BROSCH/hänge, 18K, guld, Camé 3*4 cm, vikt 14,6 g 1948

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld, 2 ovala cabochonslipade turkoser, rosenslipade diamanter, omkring 1900, höjd 1,6 cm, 3,4 g, krokar med säkerhetspänne, originaletui, mindre skada på rosenslipad diamant, nagg/mindre hack på turkos.

6 100 kr

Utrop: 1 800 kr

BROSCH, 18K guld, delvis rodinerad, mörka safirer, 35 diamanter, gammalslipade och åttkantslipade, ca 1,25 ctv, ca längd 6,3 cm, vikt 14,7 g, en diamant saknas, tennlödd, ett par av diamanter är skadade.

3 700 kr

Utrop: 3 300 kr

ARMBAND, 18K guld/silver, cabochonslipad smaragd ca 2,0 ct, 4 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, längd 17,5 cm, vikt 9,4 g.

5 000 kr

Utrop: 3 400 kr

RING, 14K guld, cabochonslipad smaragd ca 2,20 ct, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g inneslutningar som når ytan.

3 000 kr

Utrop: 2 000 kr