Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2017
ENSTENSRING, 23K guld/18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g, omarbetad, grayr.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ovala, ca 8,6 x 10,30 mm, lås 9K guld/vitguld, längd 42.5 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, färgade brons, lås 9K guld, längd 43 cm.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade sötvattenspärlor, buttonformade och ovala grå/blå, lås vitmetall, längd ca 43 cm.
RING, 15K guld, Wedgewood kamé skiva med putti, Birmingham 1900, stl 17,00 mm, ringskena med bucklor,hålighet/sprickor.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 1 ovalslipad rubin ca 0,35 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,50 mm, vikt 1,9 g, nagg på rubin och diamanter, rubin med inneslutning som når ytan.
ENSTENSRING, 18K guld, 1 briljantslipad diamant 0,18 ct, enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 16,00 mm, vikt 2,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 1 ovalslipad safir, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, höjd 1,2 cm, vikt 1,6 g.
HELALLIANSRING, 14K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0.11 ct, ca W/SI, Ceson Göteborg 1971, stl. 17,75 mm, vikt 3,2 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl.18,25 mm, vikt 2,1 g, gravyr.
RING, 18K rodinerat guld, 3 briljantslipade diamanter 0,30 ct enl gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g.