Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2017
ÖRHÄNGEN, oxiderat silver, åttkantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca Cr-LBr/VS-P, pyramidform, stift, vikt 8,5 g.
COLLIER, krysporas kulor, doserade, silverlås, längd 22,0 cm, vikt 37,9 g, några krysopraser med hålighet och inneslutning som når ytan.
ARMBAND, 5 radigt, röda korall kulor, silverlås och delare med rund fasetterade markasiter, 1900-talets första hälft, längd 18,6 cm, vikt 30,1 g, håligheter i korallen.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W(H)/ SI-P, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g, diamant hack på rondist, skada på rondist och paviljong, bristning i lödning mellan diamanter,
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,16 ct enligt gravyr, ca TW/VS, CG Hallberg Stockholm 1927, stl 17,5 m, vikt 2,0 g.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 rubiner, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, vikt 1,2 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Juvelia, Stockholm, stl 17,25+ mm, vikt 3,0 g,
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, runda och barocka, längd 55 cm, lås sterlingsilver, håligheter på några ametister.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, blå/grå färgade barocka sötvattenspärlor, längd ca 4,5 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, gröna stenar, lås och kulor i vitmetall.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, silver, genombrutna länkar med stiliserad blomdekor, Kaplans, Stockholm 1951, längd 19,4 cm, vikt 29,4 g, etui.
THERESIA HVORLSEV, hänge, silver, blomma, Mema, Lidköping 1979, höjd 2,1 cm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,20 ct, briljanter ca 0,25 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, briljanter 0,18 ct, mindre briljanter 0,41 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g.
BROSCH, förgyllt silver, snäckkamé, ram stämplad Gustaf Adolf Cedergren, Stockholm 1857, höjd 5,0 cm, vikt 14,8 g, tennlödningar, senare infattad kamé.