161 - 180 av 364
1...8910...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2017

Klubbad för

SKÅL, 830/1000, silver. Hallberg 1926, B. 21 cm, H. 13 cm, vikt 375 g repor

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

SKÅL, 830/1000, silver, Hallberg 1927, B. 21,5 cm. H. 12 cm, vikt 317 g, repor

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

SKÅL, 830/1000, silver Hallberg 1951 B. 20 cm, H. 11 cm. vikt 290,0g, repor

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/VS, höjd 2 cm, stift/clips, vikt 11,9 g.

4 300 kr

Utrop: 4 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlad pärla, 12 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, stift, vikt 5,5 g.

Utrop: 4 200 kr

RINGSET, 18K vitguld, 2 st, 54 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,5 mm, totalvikt 8,2 g.

Utrop: 11 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamnat 0,54 ct, ca W(H)/P 1, stl 16 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 6 800 kr

COLLIER, 6-radigt, rött glas, lås i 18K guld med granat och pärlor, Stockholm 1816. I behov av omträdning.

800 kr

Utrop: 900 kr

SMYCKESSET, 5 delar, 2 broscher, 2 armband, 1 brosch, silver, onyx och strass, antika, längd 42 cm, 17 cm, 20 cm, 4,1 cm.

700 kr

Utrop: 800 kr

RING, 18K guld, smaragd ca 0,50 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/ P, vikt 11,7 g, stl 17,75 mm, en diamant med skada.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, 1 trappslipad ljus akvamarin ca 7,46 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,00 mm, vikt 6,3 g, mindre nagg på fasetterade kanter.

Utrop: 12 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,54 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 0,54 ct, ca W(H)/SI2, 6 rosenslipade diamanter ca 0,06 ctv, Stockholm 1976, stl 19,25 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 5 800 kr

BROSCH, 18K guld, camé, Gustaf Dahlgren, Malmö 1869, antik, 3,5 x 3 cm, vikt 6,9 g, fin spricka.

6 800 kr

Utrop: 1 700 kr

KEDJA, 18K guld/vitguld, pansarlänk, 19 briljanter ca 0,27 ctv, ca W/VS, längd 38,7 cm, vikt 82,3 g.

Utrop: 28 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VVS- VS, stift, höjd 1,6 cm, vikt 4,6 g.

8 000 kr

Utrop: 8 900 kr

GUSTAF GEORG REHNBERG, matskedar 6 st, silver, Norrköping 1801, längd 22,5 cm, vikt 394,9 g, monogram.

Utrop: 1 600 kr

BORDSKEDAR, 6 st, Rosenholm, silver, formgivare Jacob Ängman 1932, Gab, Stockholm 1939, vikt 356,7 g.

1 600 kr

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K guld, ovalslipad peridot 9,71 ct (inneslutningar som når ytan, mindre nagg på rondistens undersida), 64 briljanter ca 1,50 ctv, ca TCa-Ca/P, några diamanter skadade, stl 17,75+ mm, vikt 13,9 g, etui.

Utrop: 7 800 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,56 ct, ca W(H)VVS, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/Vs, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 7,1 g.

Utrop: 14 000 kr