181 - 200 av 364
1...91011...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2017

Klubbad för

ARMBAND, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,10 ct, ca TCr(I)/VS, längd 17,5 cm, vikt 10,1 g.

Utrop: 3 800 kr

RING, 18K guld, brun och vit B-jade, stl 16,75 mm, vikt 11,4 g, etui.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, 18K vitguld, 3-radigt, 5 mm odlade pärlor, 9 rubiner ca 0,18 ctv, längd 18 cm, vikt 21,9 g, stämplad JKa.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K guld, turkos 19,7 x 15,2 mm, stl 17,75 mm, vikt 7,3 g.

2 100 kr

Utrop: 1 600 kr

HÄNGE, snidad B-jade i form av en ödla och växtblad, 6,5 x 3,5 cm, öglan i 18K guld, vikt 40,0 g.

Utrop: 4 400 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, fågelklo med 8,5 mm äkta flodpärla (troligen från Norrland), Bernhard Hertz 1903, längd 6 cm, vikt 3,8 g.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K vitguld, 5 blå safirer ca 0,60 ctv, liten skada på en och något slitna fasettkanter på övriga, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 6,3 g, etui.

Utrop: 3 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,82 ct, ca W(H)/SI1, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 18K guld, hårgömma, vinblad & druvklase med 18 äkta pärlor, 1 saknas, GD&Co, Malmö 1877, 5 x 3 cm, vikt 11,8 g.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

Smycken Herring

HERRING, 18K vitguld, 45 svarta briljantslipade diamanter och 10 "vita" åttkantslipade diamanter (några mycket små nagg) ca 0,58 ctv enl gravyr, stl 18,75 mm, vikt 11,9 g, behöver omrodieras.

Utrop: 6 800 kr

HÄNGE, 18K guld, snidad safir i orange, rosa och blått, Gem Report Sa 9405, 6,9 x 3,3 cm, vikt 30,9 g (varav 2,5 g guld).

4 600 kr

Utrop: 4 900 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/VS, stl 16 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 7 600 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, 4 navetteslipade diamanter samt 17 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TCr/TCa/SI-P, stl 18 mm, vikt 10,4 g.

Utrop: 7 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,43 ct, ca Cr(J)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 6 700 kr

RING, 18K vitguld, blå topas ca 4,30 ct, 17 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W-TCr/VS-SI, 13 mindre blå topaser, stl 17,25 mm, vikt 6,4 g.

4 900 kr

Utrop: 5 500 kr

TRESTENSRING, 18K guld, 3 mediumslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 17,5 mm, vikt 1,7 g, en sidosten med nagg på kronan.

Utrop: 3 800 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K trefärgat guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 9,7 g.

Utrop: 4 600 kr