Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2017
TÄNDSTICKSDOSA, sterlingsilver, monogramgraverad, Choen & Charles, Birmingham, England 1894, längd 4,8 cm, vikt 35,5 g, bucklor.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K, vitguld, 6 briljanter 0,24 ctv, ca TW/VS, vikt 4,4 g stl. 17,0 mm,
RING, 18K vitguld/guld, safir, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW-TCr/VS, 28 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr/SI-P1, stl 16,75 mm, vikt 10,7 g, två diamanter saknas, nagg på kronfasetterna på mittstenen
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, kors, längd 45 cm, vikt 1,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 7 mm, lås i sterling silver, längd 42 cm, vikt 28,1 g, knutet.
ARMBAND, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TCr-TCa/VS, längd ca 17 cm, vikt 16,2 g, 1 sten skadad, skador på länk/fäste.
RING, 18K guld, 1 oval cabochonslipad grön kalcedon, stämplad HGR, Stockholm, stl 15,00 mm, vikt 2,8 g, stolreksförminskad.