Avslutad | Moderna – Lördag 18 februari 2017
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, TW-Cr(G-J)/VS-SI2, stift, vikt 1,8 g.
CLEAS GIERTTA, bägare, sterlingsilver, hamrad yta, signerad, Stockholm 1976, höjd 5,0 cm, vikt 113,1 g. (d)
THERESIA HVORSLEV, armring, sterlingsilver, blomma, signerad, Mema, Lidköping 1977, inner diameter 6,5 cm, vikt 13,5 g.
THERESIA HVORSLEV, ring, sterlingsilver, blomma, signerad, Mema, Lidköping 1977, stl ca 17,25 mm, skena justerbar, vikt 5,4 g.
THERESIA HVORSLEV, collier, sterlingsilver, genombruten blomma, ring och stavlänk, signerad, Alton, Falköping 1971, längd 58,0 cm, vikt 41,3 g.
MICHELSEN, collier, sterlingsilver, trumlade ametister, Stockholm 1960, längd 43,4 cm, vikt 37,9 g, några ametister med inneslutningar som når ytan.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(F)/SI2, HRD certifikat 16000033015, laserinskription på rondisten, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 4,1 g, etui från Cara.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld, 10 odlade pärlor, doserade, ca 2,6-4,2 mm, Schutz, Uppsala 1991, höjd 2,5 cm, vikt 4,4 g, stift.
COLLIER, 18K guld, 7 radigt, 7 odlade pärlor ca 6,4 mm, längd kortaste raden 41,1 cm, vikt 11,5 g, H.Stern etui.
RING, 18K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCr/VS-SI, Göteborg 1996, stl 17,25 mm, vikt 11,3 g, en diamant med mindre skada.
EFVA ATTLING, örhängen, sterlingsilver Moonwalk med krok, längd 3,2 cm, vikt 6,3 g, originaletui.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, snäcka, briljantslipad diamant ca 0,06 ct, ca TW(G)/VS, blå safir, vikt 11,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, arbetad yta, nefrit, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, stift, vikt 8,6 g.
RING, 18K rodierat guld, ca 64 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 15,75 mm, gravyr, vikt 11,9 g.
ALLIANSRING, platina(950), ca 80 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 14,5+ mm, vikt 2,1 g, mindre nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/SI, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, spår av gravyr.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Rustik,18K vitguld/guld, arbetad yta, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, ca TW/VS, diameter ca 25 mm, vikt 16,5 g, för 1-2 rader, 1 RAD med skumkorall ca 15,80 mm, längd 45 cm, dobbar samt 1 RAD med natursten ca 10,20 mm, längd 42 cm, trätt på stålvajer, dobbar, skadat etui, tygpåse.