Avslutad | Moderna – Lördag 18 februari 2017
LAPPONIA, ring, 18K guld, odlade pärlor, Björn Weckström Finland, stl 16,5 mm, vikt 7 g.
LAPPONIA, ring, River, 14K guld, turmalin, Björn Weckström Finland 1972, stl 17 mm, vikt 11,9 g.
LAPPONIA, collier, Barbarella, sterlingsilver, Björn Wecksrtöm Finland 1973, längd 76 cm, vikt 65 g.
LAPPONIA, armband, Quadrate Forms, 14K guld, Björn Weckström Finland 1971, längd 19 cm, vikt 71,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 2 droppslipade gula diamanter (troligen färgbehandlade) ca 0,34 ct totalt, ca SI-P1, 18 briljanter ca 0,19 ctv, ca TW-W/VS, Jarl Sandin design, Göteborg 2009, vikt 2,7 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad söderhavspärla 13,2 mm, 17 briljanter ca 0,17 ctv, ca W/VS, Jarl Sandin design, Göteborg, vikt 5,1g.
RING, 18K vitguld, 2 rosa turmaliner ca 2,70 ctv, Jarl Sandin design, Göteborg, stl 16,5 mm, vikt 11,8 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad Tahitipärla 12,6 x 12,9 mm, 14 briljanter ca 0,12 ctv, ca W-TCr/VS (en SI), Jarl Sandin, Göteborg, vikt 4,5 g.
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, formgivare Eric Löfman, Mgab, Uppsala 1970, höjd 25,0 cm, vikt 576,7 g, fylld botten, ytrepor.
REY URBAN, skål, sterlingsilver, hamrad yta, signerad, Stockholm 1980, höjd 7,5 cm, diamter 8,9 cm, vikt 264,2 g. (d)
LE MUST DE CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, 1970-tal, stl 17,25 mm (54), vikt 4,4 g, originalask, originalkvitto från Harvey Nichols daterat 1978 medföljer.
RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,80 ctv W/VS, Guld & Juveler Stockholm 1973, stl 17 mm, vikt 8,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanater ca 1,00 ctv, TCr-TCa(I-K)/P 1, Stockholm 1978, diameter 2 cm, vikt 14,5 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPP, 18K vitguld, briljantslipad diamnat ca 0,38 ct W/VVS-VS, Stockholm 1970-tal, vikt 3 g, stopp ej i guld.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca W/VS, längd 51 cm, vikt 17,4 g.
STIG GUSTERMAN, hänge, silver, 2 trappslipade bergkristaller, Stockholm 1943, höjd 5,1 cm, vikt 19,2 g.
GEORG JENSEN, ring, 18K guld, Magic 1314, design Regitze Overgaard, stl 18,5 mm, vikt 10,0 g.