Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2017
ANTON MICHELSEN och ROYAL COPENHAGEN, hänge, sterlingsilver, porslin, Danmark 1970-tal, höjd 4,4 cm, vikt 19,5 g.
RING, 14K guld, rosenslipad diamant ca 11 mm i diameter, sprickor i stenen, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,20 ctv, ca TCa(K)/mindre skada på rondist, i övrigt väldigt små inneslutningar, Stockholm 1936, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, nagg på stjärnfasett.
ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 2,70 ct, ca LY/mindre skada på rondist, stl 16,25 mm+, vikt 2,9 g, storleksändrad, stenen sitter löst i sin fattning.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,86 ct W(H)/SI1, 26 åttkant- och 6 baguettslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.
ARMBAND, platina, mediumslipad diamant ca 0,35 ct, åttkant- och rosenslipade diamanter, längd 17,5 cm, vikt 14,8 g, säkerhetskedja, en diamant saknas, etui.
COLLIER, 14K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,16 ct, rosenslipade diamanter, ca 1910-tal, kedja i silver, längd 41 cm, vikt 4,1 g, originaletui.
SMYCKESET, 2 delar, hänge/kedja i 14K guld, rosenslipade diamanter, antik, Österrike-Ungern (1866-1922), höjd 5 cm, vikt 21,7 g, längd 43 cm, örhängen i 14K guld, rosenslipade diamanter, vikt 3 g, krokar med stopp, originaletui.
BROSCHER, 2 stycken, silver, körsbärsblom, en brosch stämplad Swenson & Luhr, Göteborg 1899, bredd ca 5,0-6,0 cm, vikt 23,8 g.
ARMBAND, 18K guld, blå och vit emalj, 4 halvpärlor, Carl Fredrik Hultbom, Stockholm 1847, innerdiameter 6,4 cm, vikt 12,3 g, emaljskador, bucklor, saknar berlocker.
BJÖRN JÄGERSTIG, syskonring, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,31 ct och 1,22 ct enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VVS, Stockholm 1981, stl 17,50 mm, vikt 6,5 g, en diamant med något stort bord,.
ARMBAND, 18K guld, emalj, Carl Johan Neuendorff, Karlskrona 1857, längd 19 cm, vikt 4,0 g, mindre bucklor, lagning på ett ställe.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, stjärnor, 92 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca W-TCa/SI-P, vikt 13,5 g, stift.
GEORG JENSEN, collier med hänge, Dew Drop, collier nr 410 och hänge nr 135, sterlingsilver, hänge med droppformade ametister och bergkristaller, design Torun Bülow-Hübe, Köpenhamn, Danmark, diameter ca 45 cm, höjd hänge ca 10,0 cm, vikt 70,5 g, orginaletui, ytterkatong.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 11,16 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,7 g.
KAROTT, silver med snidat svart trähandtag, graverad med friherrelig krona och uggla, C.F Carlman, Stockholm 1905, vikt 721,4 g, gravyr, spricka i handtag.
BORDSDEKORATIONER/KARAFFER, 2 st, snarlika, silver, fasaner, troligen Hanau, Tyskland, omkring 1900, höjd ca 16 cm, vikt ca 674 g, avtagbara huvuden, mindre bucklor på fjädrar.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 13,50 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS, Bengt Olov Johansson Ro-Be Smycken, Stockholm 1964, stl 16,75 mm, vikt 10,5 g, en diamant med mycket litet nagg.