Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2017
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 4 st, 18K guld, toppig rund cabochonslipad månsten, calibréslipade safirer, pärlemor och svart emalj, millegrain, omkring 1920, svenska kontrollstämplar, längd 1,9 cm, vikt 10,4 g, lödningar, troligen omgjorda från manschettknappar, en skada samt en safir saknas, originaletui från Nordiska Kompaniet.
REY URBAN, ring, sterling silver/18K guld, citrin, Stockholm 1975, stl 15,5 mm, vikt 16,3 g, nagg på citrinen. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 prinsesslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW(F)/VVS-VS, vikt 12,7 g, huggies, etui.
SMYCKESET, örhängen, hänge, hjärtan i 18K vitguld/guld, korall, 218 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, vikt 25,2 g, stift/clips, en diamant saknas.
ARMRING, 18K guld/vitguld, korall, 40 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, 57x51 mm, vikt 37,8 g, små håligheter i korallen.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, korall, 2 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv ca TCa(K)/VS, vikt 19,0 g, stift/clips, etui.
COLLIER, korallkulor, 20 rader, lås i 18K guld, Italien, längd 46 cm, totalvikt 115,7 g.
SMYCKESET, ring, örhängen, 18K vitguld, korall, 216 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, totalvikt 29,8 g, stift/clips.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 17,4 g.
MICHELETTO, ring, 18K guld, i form av ett hästhuvud med flätad man, Milano, Italien, stl ca 16,50 mm, vikt 18,2 g.
GEORGES LENFANT, armband, 18K guld, genombrutna geometriska länkar med toppslipade lapis lazuli, kvadratiskt slipade carneoler, mästarstämpel, Frankrike, 1900-talets mitt, längd 18,5 cm, vikt 52,6 g, senare tunga med franska stämplar, tennlödningar, möjligen förkortat.
RING, 14K guld/silver, troligen orientalisk pärla ca 5,3 mm, gammal- samt antikslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr/SI, Wien, Österrike, ca 1900, stl 16 mm, vikt 3,2 g.
BROSCH, 9K guld/silver, ca 34 gammal-, äldre-, kudd- och ovalslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P1, omkring 1860, längd 4,5 cm, vikt 7,6 g, senare nål, tennlödningar, troligen omgjord från större del, några diamanter är skadade och med nagg, etui.
RING, platina, 1 oval cabochonslipad safir, 20 calibréslipade safirer, 30 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS-SI, millegrain, 1900-talets mitt, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g, mindre skador på några diamanter.
PÄRLCOLLIER, 4-radigt, pärlor ca 3 mm, lås i 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/SI, antik, längd 42 cm, en diamant saknas.
BROSCH, silver/18K guld, ovalslipad rhodolitgranat ca 4,00 ct, gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-Ca(H-M)/VS-SI, rosenslipade diamanter, antik, 2,6x2,6 cm, vikt 8 g.
BROSCH OCH KNAPPAR, mässing och bemålat porslin, antika, 1800-talets slut, diameter 4,3 samt 2,5 cm, originaletui.
LAPPONIA, collier, Space Apple, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström, Helsingfors, Finland 1978, längd ca 75,5 cm, vikt 38,5 g, originalpåse.
ATELIER BORGILA, ring, sterlingsilver, vit akrylplast, geometrisk form, design Rikard Waterval, Stockholm 1972, stl 16 mm, höjd 3,8 cm, vikt 23,4 g, mindre nagg på akrylplast.