Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2017
LAPPONIA, ring. 14K guld, kopparmalm, design Björn Weckström, Finland, stl 18 mm, vikt 7,9 g.
RING, 18K vitguld, 267 bruna och vita briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g, ett 20-tal stenar med nagg.
DIAMANT, briljantslipad 0,48 ct, TW(F)/IF, förseglad, HRD certifikat, nummer 185930, 19.06.1987.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,59 ctv, ca Cr/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 5 rader, oxiderat sterlingsilver, 44,6 cm, vikt 19,3 g, med dobbar.
GAUDY, armring, sterlingsilver, signerad Edvard Gaudy, ca 6,0 x5,0 cm, Stockholm 1981, vikt 10,4 g.
OLLE OHLSSON, hänge, sterlingsilver, ansikte, kedja, längd 59 cm, vikt totalt 9,1 g. (d)
GEORG JENSEN, brosch, nr 251, design Arno Malinowski, Delfiner, mått 3,7 x 3,2 cm, vikt 11,2 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, förgyllt silver, cabochonslipad månsten, Hellström & Åhrling, Stockholm år 1975, stl ca 17 mm, vikt 20,3 g, slitage.
RING, 18K vitguld, 12 safirer ca 2,00 ctv, Helena Skolling Stockholm 2005, stl 17,25 mm, vikt 15,4 g, safirer med mindre skador, nagg samt slitna fasettkanter.
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, nr 337, design Nanna Ditzel, mått ca 6 x 6 cm, vikt 27,5 g.
RING, silver, rutilkvarts, Bengt Hallberg, Köping år 1970, stl 14,75 mm, vikt 18,8 g, nagg, skada.