Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2017
RING, 18K guld/vitguld, 1 oval cabochonslipad eldopal, London 1991, stl ca 16,75 mm, vikt 20,8 g.
GEORG JENSEN, örhängen, sterling silver, Dew Drop, Torun Bülow-Hübe, ametist, vikt 3,4 g, stift.
GEORG JENSEN, ring, sterling silver, Dew Drop, Torun Bülow, månsten, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g.
RING, 14K guld, briljanter ca 1,20 ctv, brun färgton, ca SI-P, stl 17,25 mm, vikt 10,1 g, en diamant saknas.
MANSCHETTKNAPPAR, Lapponia 14K, Gullies, design Björn Weckström, Finland 1980, vikt 13,3 g.
MONT BLANC, collier, Star in colour, sterlingsilver, blå plast, vikt 16,9, längd 43 cm, orginaletui och ytterkartong.
RING, 14K vitguld, radiantslipad diamant 1,20 ct, W(H)/VS2, Gia inskription på rondisten 1166414211, 53 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W/S, stl 16 mm, vikt ,0g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 20 briljanter ca 0,20 ct, ca W-TCr/VS, stl 16,75+ mm, vikt 1,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K rodinerat guld, kors, 170 briljanter ca 1,00 ctv, W-TCr/SI, längd 40 cm, vikt 9,5 g.
GEORG JENSEN, ringar, 2 st, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW-/VS, stl 16 mm, vikt 12,1 g, originaletui.
RING, silver/18K guld, geometrisk design, 1 droppslipad akvamarin, Lettiska stämplar, stl 18,50 mm, vikt 18,6 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Schalins, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Schalins, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, gravyr.
WIWEN NILSSON, sterlingsilver, hexagonal, signerad, Lund 1957, höjd 9 cm, vikt 155,5 g, (d)
Ädelstenar Övrigt
36 PERIDOTER, 67,80 ct totalt, triangelslipade, slitna fasettkanter, några nagg, sprickor och håligheter.