Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 februari 2017
FICKUR, 48 mm, Boett nr. 67 / 9603, silver (800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1910.
ZENITH, fickur, 51 mm, Boett nr. 886841, silver (800), ankargång, skadad urtavla, ca 1915.
ZENITH, fickur, 49 mm, Cal 18-28-3-A-6, Serie nr. 4926117, Boett nr. 9412387, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1960.
ANTI-MAGNETIQUE, fickur, 62 mm, Boett nr. 130042, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
GUST. HALLBERG, "Uttersberg", fickur, 50 mm, Boett nr. 70794, silver (800), ankargång, skadad urtavla, ca 1915.
FICKUR, 50,5 mm, Boett nr. 27605, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
LONGINES, mormorsur, 35 mm, Cal 13.33, Serie nr. 3233291, Boett nr. 3233291, silver (900), ankargång, skadad urtavla, ca 1914.
LANCO, fickur, 50 mm, Boett nr. 6534, silver (800), ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1930.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 5150059, Boett nr. 5846345, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1917.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 44 mm, Cal 220 (15 stenar, 12 size), Serie nr. 21498420, Boett nr. 522875, doublé, ankargång, skadad urtavla, ca 1917.
FICKUR, 51 mm, Serie nr. 1029029, Boett nr. 1029029, silver (800), ankargång, skadad urtavla, ca 1915.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 44 mm, Cal 315 (15 stenar, 18 size), Serie nr. 37561318, Boett nr. 53422, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, krona/ställaxel saknas, ca 1938.
CHRONO BALDER, fickur, 51 mm, Boett nr. 251107, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1930.
VASA, Antimagnetic, fickur, 50,5 mm, Cal Unitas 233, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1940.
J.G.GRAVES, Sheffield, "The Express English Lever", fickur, 52 mm, Serie nr. 363841, Boett nr. 369301, silver (925), ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1898, nyckel.
FICKUR, "Helmstine, Stockholm", 47 mm, Boett nr. 3061, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1820, nyckel.
Klockor Doxa
DOXA, fickur, 51 mm, Boett nr. 1041255, vitmetall, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1920.