Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 27 oktober 2016
OMEGA, fickur, 48,5 mm, Cal 40.6L.T2.15P, Serie nr. 7794622, Boett nr. 8734624, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1933.
Klockor Hampden
HAMPDEN, fickur, 41,5 mm, savonett, Serie nr. 822995, Boett nr. 2694416, silver, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1894.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 4736399, Boewtt nr. 5729746, svart metall, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1916.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 5198641, Boett nr. 5995715, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1917.
FICKUR, 47 mm, Boett nr. 5687354, silver, cylindergång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1910.
TISSOT, Navigator, GMT, Boett nr. C 554 LB, herrur, 35 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1985.
FICKUR, 47,5 mm, Boett nr. 17201, vitmetall, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1880.
DROTT, fickur, 49 mm, Boett nr. 101053, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 41,5 mm, savonett, Cal Seaside (15 stenar, 6 size), Serie nr. 15271808, Boett nr. 4758080, doublé, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1906.
FICKUR, 40 mm, Boett nr. 23194, vitmetall, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, motiv, ca 1890.
OMEGA, fickur, 49,5 mm, Cal 40.6L.T.1, Serie nr. 6626736, Boett nr. 7451118, silver, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1927.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 50,5 mm, Cal 630 (17 stenar, 16 size), Serie nr. 14017159, Boett nr. 93036, doublé, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1904.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 55,5 mm, Cal 825 (17 stenar, 18 size), Serie nr. 15658079, Boett nr. 313640, doublé, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1907.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, Cal 19LBT1, Serie nr. 6868282, Boett nr. 7698792, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1927, kedja i vitmetall.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 37.93, Serie nr. 6272909, Boett nr. 2861/87, stål, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1941.
OMEGA, "L.N.BRINK, Hallsberg", fickur, 53,5 mm, Serie nr. 4407602, Boett nr. 5084466, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1913.