Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 27 oktober 2016
FICKUR, 51,5 mm, Boett nr. 74258, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1880, nyckel.
FICKUR, 49,5 mm, Boett nr. 24051, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1880, nyckel.
FICKUR, "M J Tobias, Liverpool", 47,5 mm, Boett nr. 33449, gulmetall, cylindergång, nyckeldragare, kompass, skadad urtavla, defekt, motiv, ca 1880.
OMEGA, fickur, 51 mm, Cal 19LB.T1, Serie nr. 6967764, Boett nr. 7734104, silver, ankargång, skadad urtavla, buckla, ca 1927.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, Cal 19LB.T1, Serie nr. 7083961, Boett nr. 7751527, silver, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1927.
Klockor Waltham
AMERICAN WALTHAM WATCH CO, fickur, 52,5 mm, savonett, Cal 20 (7 stenar, 16 size), Serie nr. 6650037, Boett nr. 226692, doublé, ankargång, skadad urtavla, ca 1896.
FICKUR, 51 mm, "Breguet", Boett nr. 24652, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1890.
OMEGA, fickur, 50 mm, Serie nr. 4991668, Boett nr. 10375422, doublé, ankargång, skadad urtavla, boett ej signerad, monogram, ca 1915.
CHS TISSOT & FILS, fickur, 49,5 mm, savonett, Cal ETA 6498, Boett nr. 7.561.288, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, bygel saknas, ca 1980.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 19.75N, Serie nr. 4065479, Boett nr. 4065479, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1922, chatelaine i gulmetall.
ZENITH, fickur, 52 mm,Serie nr. 2340870, Boett nr. 3072960/4818, silver, ankargång, skadad urtavla, buckla, ca 1919.
LEJON, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 210074, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1935.
OMEGA, fickur, 52 mm, Serie nr. 4141417, Boett nr. 4880735, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1912.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4968845, Boett nr. 5832183, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1917.
CHS TISSOT & FILS, fickur, 49,5 mm, savonett, Cal ETA 6498-1, Boett nr. Y 561.210, gulmetall,, ankargång, ca 1980, kedja i gulmetall, box, ytterkartong.
Visa varaKlockor Omega
OMEGA, fickur, 52,5 mm, Serie nr. 4161728, Boett nr. 4779960, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1911.
FICKUR, 53,5 mm, Boett nr. 8280, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, bucklor, ca 1780.
FICKUR, 62,5 mm, Boett nr. 202, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1800.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 4588244, Boett nr. 5285730, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, monogram, ca 1914.