Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 december 2016
Klubbad för
4 DIAMANTER, 0,33 ct totalt (ca 0,08 ct/st), briljantslipade, TW/VS, en sten är SI och har ett mycket litet nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7.4-8,.5 mm, off round, längd 254 cm, vikt 215,8 g.
JOHAN FREDRIK HARTMAN, ljusstakar, 1 par, silver, i form av en lyra med kerub, på oval fot med palmettebård, Empire, Vasa, Finland 1828, totalvikt 621,7 g, fylld fot, 1 ljusstake med lagningar och skador.